Dış Gebelik Tedavisi Ankara

  Dış gebelik tedavisi Ankara döllenen yumurtanın uterus (rahim) dışında bir yere tutunduğu hamileliğin sonlandırılması için yapılır. Dış gebelik nadir olarak görülen sağlıksız bir hamilelik durumudur. Dış gebelik Ankara embriyonun ve veya gebelik dokularının uterus dışında bir yerde gelişmesi sonucu oluşur. Dış gebelik Ankara hamilelik testi sonucu pozitif görünse bile bu gebeliklerde embriyonun sağlıklı gelişip doğum gerçekleşmesi muhtemel değildir. Sonuç olarak bu gebelik sonlandırılarak tedavi edilmektedir. Eğer gebelik kısa zamanda sonlandırılmaz ise kadın üreme organlarına zarar vererek kısırlığa hatta ölüme sebep olabilmektedir. Dış gebelik tedavisi Ankara hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman ile iletişime geçebilirsiniz.

  Dış (Ektopik) Gebelik Nedir? 

  Döllenen yumurtanın normal gebelikten farklı olarak uterus dışında bir yere tutunması ve orada gelişmeye devam etmesi durumu dış gebelik ya da ektopik gebelik olarak adlandırılır. Sağlıklı bir gebelikte ise fallop tüpü içerisinde döllenen yumurta endometrium tabakasına tutunarak rahim içerisinde gelişir. Dış gebelik durumunda da normal gebelik gibi hamilelik testi pozitif çıkar çünkü iki tip gebelikte de hamilelik hormonu Beta-HCG üretilir. Fakat hamilelik testi gebeliğin sağlıklı olduğu anlamına gelmemektedir. Dış gebelik kadın üreme sistemine zarar vererek üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine ve hatta tedaviye geç kalındığı takdirde ölüme yol açabilir.

  Dış gebeliklerde döllenen yumurta genellikle tüplere,rahim ağzına veya karın içerisine yerleşmektedir. Dış gebeliğin sağlıklı bir hamilelik ile sonuçlanma şansı yoktur. Bu gebelikte döllenen yumurta rahim içerisinde olmadığından bebek gelişimi sağlanamaz, taşıyıcıya zarar verir ve doğum gerçekleşmez. Sonuç olarak hamilelik testi pozitif çıkan ama embriyonun uterus dışında olduğu tespit edilen gebelikler acele şekilde sonlandırılır.

  Dış Gebelik Neden Oluşur?

  Dış gebelik cinsel olarak aktif olan her kadında ihtimal dahilinde olsa da bazı faktörler bu riski arttırmaktadır. Dış gebelik genellikle döllenmenin gerçekleştiği fallopi tüpünde oluşan bir sorun nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Fallopi tüpünün iltihaplandığı durumlarda döllenen yumurtanın tüplerde sıkışmasıyla dış gebelik meydana gelebilmektedir. Bunun dışında dış gebelik riskini yükselten faktörler:

  • Doğum kontrol hapları
  • Kısırlık tedavileri (Aşılama ve Tüp Bebek) geçirmiş olmak
  • Hormon düzensizlikleri
  • 35 yaşından büyük olmak
  • Cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu ve klamidya gibi hastalıklar
  • Önceden yaşanmış kürtaj, pelvik ve abdominal operasyonlar
  • Endometriozis (Çikolata kisti)
  • Dış gebeliğin daha önceden yaşanmış olması
  • Sigara kullanımı şeklinde sıralanabilir.

  Özellikle gebelik planlaması yapılıyorsa sigarayı bırakmak, geçmişte düşük, kürtaj ve dış gebelik yaşanması gibi riskli durumlarda hekim ile gebelik planlaması yapmak daha sağlıklıdır.

  Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  Dış gebelik de normal gebelik gibi belirtiler vermektedir. Hamilelik süreci iki gebelik türünde de benzer semptomlar gösterebilir, dış gebelikte de hamilelik testi pozitif çıkarken bulantı, adet kanaması kesilmesi, meme hassasiyeti görülebilir. Diğer yandan dış gebelik normal gebelikten farklı olarak ilerleyen süreçte:

  • Vajinal lekelenme ve kanama
  • Karın bölgesinde sağ veya sol kesimde tek taraflı ağrı görülmesi
  • Keskin ağrılar
  • Sindirim sistemi bozuklukları
  • Rektal basınç belirtileri göstermektedir.

  Erken teşhis edilemeyen dış gebeliklerde fallop tüpüne sıkışan döllenmiş yumurta orada gelişerek tüplerin yırtılmasına sebep olabilir. Bu durumda şiddetli karın, alt karın bölgesi, omuz ve boyun ağrıları görülür.

  Dış gebelik belirtileri erken zamanda kendini göstermez iken rahim dışında embriyo gelişimi devam ettikçe semptomlar belirginleşir. Vajinal kanama genellikle ilk belirti olarak kendini gösterebilir.

  Dış Gebelik Tanısı Nasıl Konulur?

  Dış gebelik kesin tanısı konulması için ultrason gibi görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulur. Hamilelik testi pozitif çıkan ve sonrasında ağrı, kanama, kitle gibi bulgular olan kadınların hekim muayenesine başvurması gerekir. Bu şikayetler sonrasında yapılan pelvik muayenede dış gebelik şüphesi konulsa bile kesin teşhis için ultrason gerekir. Dış gebelik teşhisinde transvajinal ultrason adı verilen yöntem tercih edilir. Bu ultrason işleminde vajinaya bir cihaz yerleştirilerek normal ultrasondan daha net görüntüler elde edilmektedir.

  Ultrason dışında hormon ve kan testleri uygulanmaktadır. Normal hamilelik sürecine göre dış gebelikte hormon düzeyleri farklı seyredebilir.. Dış gebeliğin ilerlediği durumlarda fallop tüplerinde yırtılma meydana gelebilir. Kuldosentez adı verilen işlem ise fallop tüplerinde yırtılma sebebi ile kan sızıntısı olup olmadığını kontrol eder.

  Bu uygulamalar sonrası dış gebelik teşhis edilen hamilelerde acilen tedavi yöntemine geçilmelidir. Dış gebelik var ise acil kan ihtiyacı ve iç kanama risklerine karşılık doktor kansayımı ve kan grubu testleri isteyebilir.

  Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Uygulanır? 

  Dış gebelik tedavisi gebeliğin acil şekilde sonlandırılması işlemidir. Dış gebelik tanısı konulduğunda gebenin iç kanama geçirmesi, üreme fonksiyonları tamamen kaybetmesi ve hayatını kaybetmesi gibi riskler bulunmaktadır. Ayrıca dış gebelik sonucu embriyonun gelişip sağlıklı bir hamilelik süreci geçirilmesi imkansızdır. Bu sebeple gebelik sonlandırılarak dış gebelik tedavi edilir.

  Dış gebeliğin sonlandırılmasında medikal ve cerrahi yöntemler uygulanabilir. Erken teşhis edilmiş dış gebeliklerde hamilelik oluşumlarını yok edecek metotreksat adlı ilaç enjekte edilir. Bu sayede düşük tarzında bir sonlanma gerçekleşir. Bu işlem sonrası hastanın bir süre hamile kalmaması gereklidir.

  Dış gebeliğin geç teşhisinde ise fallop tüplerinde yırtılma ve iç kanama riski olabileceğinden dış gebelik ameliyatı (kapalı ve açık  yapılabilen ) adı verilen  operasyon uygulanır. Bu cerrahi işlemde fallop tüplerinin bir kısmı veya tamamının alınması gerekli olabilmektedir.

  Ankara Dış Gebelik Tedavisi Fiyatları 2023

  Dış gebelik rahim dışarısında embriyo gelişimi sonucu oluşan sağlıksız bir gebelik çeşididir. Bu gebelik hamile kadının üreme fonksiyonlarını yitirmesine, iç kanamaya ve hatta ölümüne sebebiyet verebilir. Dış gebeliğin sağlıklı bir hamilelik süreci oluşturması imkansızdır bu yüzden dış gebelik teşhis edildiği an acilen gebeliğin cerrahi veya medikal yol ile sonlandırılması gerekir. Ankara dış gebelik tedavisi fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.