Gebelik ve Covid 19

  Gebelik ve Covid 19 hamile kadınlarda kendilerinin ve bebeklerinin sağlığı açısından endişe uyandıran bir durumdur. Coronavirüs sebebiyle oluşan Covid 19 özellikle kronik hastalığı olan ve 65 yaş üstü kişilerde hayati risk oluşturmaktadır. Gebe kadınların bağışıklık sistemi güçsüzleştiğinden Covid 19 bağlamında orta-yüksek riskli gruptadır. Covid 19 hastası hamile kadınlar riskli grupta bulunduğundan anne ve bebeğin risk altında kalmaması için detaylı kontrol ve uygun tedavilerin uygulanması gerekir. Covid 19 tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar hamile kadınlarda kullanılamamaktadır ve gebeler genellikle evde izole edilerek tedavi görür. Covid 19’u ağır geçiren gebelerin hastaneye yatırılarak iyileştirilmesi gerekebilir. Gebelik ve Covid 19 hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman ile iletişime geçebilirsiniz.

  Gebelik Döneminde Covid 19 Nasıl Seyreder?

  Coronavirüs (Sars-Cov-2) genellikle ağız, burun ve göz gibi organlardan insandan insana bulaşarak Covid-19 hastalığına sebep olmaktadır. Covid 19 çoğu kişide ateş, yorgunluk, öksürük semptomlarıyla kendini belli etse de bu belirtiler kişiden kişiye değişmektedir. Bazı hastalar asemptomatik (semptom göstermeden) hastalığı geçirirken Covid 19 zatürre ve ileri aşamada ölüme sebep olabilir. Hamilelikte ise vücudun direnci bağışıklık sisteminde oluşan değişiklikler ile düştüğünden bu semptomların hamilelerde ağır seyredebileceği düşünülür.

  Normal şartlarda Covid 19 testi temaslı kişilere veya semptom gösteren hastalara yapılmakta iken hamile kadınlarda kontrol amaçlı testler yapılabilir. Nefes darlığı, ateş, halsizlik ve öksürük yine gebelerde de sıklıkla karşılaşılan semptomlardır. Gebelikte Covid 19’un ağır seyrettiği hastalar genellikle diyabet gibi kronik hastalığı olan, 40 yaşından büyük olan ve obezite problemi olan hastalardır. Diğer yandan sağlıklı hamilelik geçiren Covid 19 vakalarında anne adayları bebek doğumuna kadar iyileşip sağlığına kavuşmuştur.

  Gebeler ve üreme çağındaki diğer kadınlar karşılaştığında gebelerin coronavirüs kapma durumunda yoğun bakıma yatması veya nefes destek ünitesi kullanılması ihtimali daha yüksektir. Covid 19’un yeni bir hastalık olması gebelikte Covid 19 süreciyle ilgili bilgi azlığına sebebiyet verebildiğinden hamilelik sürecinde Covid 19’a karşı daha dikkatli olunması gerekir.

  Gebelerde Covid 19 Tedavisi Nasıl Uygulanır?

  Ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerin olması durumda gebelerin acil şekilde 184 numaralı Covid destek hattını araması gerekmektedir. Covid-19 testi pozitif çıkması durumunda öncelikle gebe kadın evinde izolasyona alınır. Hamilelik sürecinde Covid-19 ilaçlarının tamamı kullanılamamaktadır. Covid-19’u hafif seyreden gebelerde;

  • Parasetamol içerikli ağrı kesici kullanımı
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici diyet (bol miktarda su, sebze ve meyve tüketmek) uygulanması
  • Kan pıhtılaşması yoğun olan gebelerde aspirin reçetelendirilmesi
  • Evde izolasyon ve istirahat edilmesi
  • Düzenli gebelik kontrollerine devam edilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

  Bunun yanı sıra Covid 19 hastalığı ağır seyreden veya kronik hastalığı olan gebelerde hastaneye yatış ve ilaç tedavisi gerkebilir. Gebelikte Covid 19 ilacı kullanımına hekim tarafından hastanın durumuna göre karar verilir. Hastalığın ağır seyrettiği ve kronik hastalığı olup Covid 19 geçiren gebelerde acil durumlarda hızlı müdahale için hastane yatışı önemlidir.

  Covid 19’un düşük, ölü bebek gibi durumlarla direk bağlantısı tespit edilmemiştir fakat hastalık erken doğuma sebebiyet verebilmektedir. Anne ve bebeği riske atmamak için hamilelik sürecinde Covid tedavisi jinekolog kontrolünde yapılmalı ve hastanın reçeteli ilaç kullanımını ve tedavi uygulamalarını düzenli şekilde devam ettirmesi gerekir.

  Covid 19 Aşısı Gebelikte Uygulanabilir Mi?

  Covid 19 hastalığından korunmak için dünyada farklı çeşitlerde aşılar geliştirilmiştir. Bu aşılar acil kullanım izni ile insanlarda uygulanmaktadır. Covid 19 aşısı gebelerde uygulanabilmektedir. Özellikle riskli grupta bulunan (kronik hastalığı olan, 40 yaşını geçmiş veya obezite sorunu olan) gebelerde öncelikli olmakla beraber bugüne kadar ki veriler ışığında gebelikte aşılanmanın bebeğe ve anneye olumsuz bir etkisi olmadığı bilinmektedir.

  Gebelikte Covid 19 Anneden Bebeğe Bulaşır Mı?

  Anne karnında bulunan sıvıda ve anne sütünde aktif virüs bulunmamakla beraber anneden bebeğe Covid 19 bulaşıp bulaşmadığı halen net değildir. Fakat bebeğe Covid 19 doğumdan sonra anne ile yakın temas sonucu solunum yoluyla bulaşabilir. Doğumdan sonra bebeğin anne sütüyle beslenmesi gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu durumda teması minimuma indirmek, sütü sağmak ya da süt anne gibi tedbirler alınarak bebek emzirilebilir. Diğer yandan bebeklere maske ve siperlik giydirilmesi bebeğin sağlığı için risklidir. Emzirmeden önce annenin el hijyenini sağlaması ve maske takması bebeğin sağlığı için daha uygundur.

  Gebelik Döneminde Covid 19’dan Nasıl Korunulur? 

  Gebelikte Covid 19’dan korunmak için :

  • İlk üç aydan sonra aşı olmak
  • Sağlıklı beslenme planı izlemek
  • Mümkün olduğunca kendini izole etmek ve temastan kaçınmak
  • Bol su tüketmek
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek
  • Kişisel hijyene azami derecede dikkat etmek
  • Psikolojiyi kötü etkileyebilecek stres, olumsuz haberler gibi negatif duygu uyandıracak durumlardan uzak durmak gibi tedbirler alınabilir.

  Covid 19’dan korunma yollarını dikkatlice uygulamak, havasız kalmamak ve toplu taşıma kullanmamak da gebeler için oldukça önemlidir. Ayrıca Covid 19 sebebiyle jinekoloji randevularını ertelemek doğru değildir. Bu süreçte kontrollere düzenli olarak gitmek anne ve bebeğin sağlığını korumak için önemlidir.

  Gebelik ve Covid 19

  Gebelerde Covid 19’un nasıl seyredeceği, bebeğe bulaşıp bulaşmayacağı gibi durumlar kesin olarak teşhis edilmemiş olsa da gebelik sürecinde annenin bağışıklığı düşeceğinden normale göre daha riskli durumdadır. Gebelik sürecinde kişisel hijyene ve temastan kaçınmaya özellikle dikkat edilmelidir. Covid 19 görülen gebelerde ateş, nefes darlığı, öksürük gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Hastalığı ağır geçiren veya kronik hastalığı olan gebelerde hastaneye yatış gerekebilir. Covid 19 aşısı gebeliğin üçüncü ayından sonra Covid 19’dan korunmak için yaptırılabilir. Gebelik ve Covid 19 hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.