İdrar Kaçırma Ankara

  İdrar kaçırma Ankara tıptaki ismi ile üriner inkontinans kontrolsüz şekilde idrar yapma ve idrar tutamama durumudur. İdrar kaçırma bazı boşaltım sistemi sorunları, obezite, kullanılan ilaçlar, travmatik doğum gibi çeşitli sebeplerden oluşabilmektedir. Diğer yandan idrar kaçırma sosyal hayatta hastaların günlük yaşamını zorlaştıran bir rahatsızlıktır. İdrar kaçırma tedavisi ise bu soruna sebep olan rahatsızlık, hastalık veya koşulları tespit edip hastaya uygun yöntemler ile uygulanır. Obezite gibi durumlarda hastaya uygun diyet programı verilirken üroloji hekimi tarafından idrar kaçırmayı engelleyici ilaçlar da reçete edilebilir. Ankara idrar kaçırma hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman ile iletişime geçebilir randevu alabilirsiniz.

  İdrar Kaçırma Nedir?

  Özellikle ilerleyen yaşla beraber kadınlarda sıklıkla karşılaşılan idrar kaçırma problemi idrar yapma eyleminde hastanın kontrolü sağlayamaması sebebi ile oluşur. İdrar kaçırma sıklıkla karşılaşılan ve erkeklere oranla kadınlarda iki kat fazla görülen bir durumdur. İdrar kaçırma mesane kaslarındaki güçsüzleşme ile meydana gelir.

  Normal şartlarda mesane diğer isimleriyle idrar kesesi veya idrar torbası böbrekten idrar geldikçe esneyerek idrara alan açar ve idrar burada tutulur. Mesanenin kasılma ve gevşeme hareketleri beyin tarafından kontrol edilmektedir. Bu kontrol sayesinde mesane kasları bu idrarı mesane içerisinde tutarak istemsiz idrar yapmayı önler. Fakat yaşlanma, diğer hastalıklar veya travmalar ile bu bölgedeki kaslar zayıflayarak mesane kapağını kapalı tutamaz. Bu durumda hasta istemsiz olarak idrar kaçırır.

  İdrar Kaçırma Sebepleri Nelerdir?

  İdrar kaçırma problemi kadınlarda daha sık olmak üzere çoğu insanın yaşadığı bir sorundur. Bu sorun özellikle belli hastalık, yaşanmış travma, kullanılan ilaçlar sebebiyle görülebilmektedir. İdrar kaçırma sebepleri:

  • İdrar yollarında ve böbrekte taş olması
  • Vajinal enfeksiyon
  • Sistit
  • Yaşlanma
  • Alzheimer
  • Diyabet
  • Sinir sistemi hastalığı
  • Obezite ya da aşırı kilo
  • Antidepresan, idrar söktürücü, kas gevşetici, tansiyon ilaçları
  • Kabızlık
  • İdrar torbasında sarkma ve bu tarz rahatsızlıklar şeklinde sıralanabilir.

  Özellikle kadınlarda fazla doğum, menopoz, komplike doğum yapma gibi sebeplerle de idrar kaçırma problemi yaşanabilmektedir. Zor doğumlar kadınlarda mesane sarkmasına, bağ ve kas dokularındaki zayıflamaya sebep olabilir.

  İdrar Kaçırma Çeşitleri Nelerdir?

  İdrar kaçırma farklı şekillerde meydana gelebilir ve bu şekilde idrar kaçırma dört çeşide ayrılır:

  • Taşma tipi üriner inkontinansı mesanenin idrar ile dolduğu fakat bu doluluğun hastada idrara çıkma isteği oluşturmadığı durumda meydana gelen idrar kaçırma halidir.
  • Stres tipi üriner inkontinansı mesane kas ve sinirlerinde basınç oluşumundan dolayı idrar kaçırma problemidir. Bu tip idrar kaçırmada hapşırık, öksürük, gülme, ağır eşya kaldırma gibi aktiviteler sonucu mesanede basınç oluşur.
  • Sıkışma tipi üriner inkontinansı ani oluşan idrar yapma ihtiyacı olmasıyla tuvalete yetişemeden istemsiz şekilde idrar kaçırma görülür.
  • Karışık tip üriner inkontinansı ise stres tipi ile sıkışma tipi idrar kaçırmanın beraber görüldüğü durumdur.

  İdrar Kaçırma Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

  Hekim muayenesi başvuran hastanın idrar yapma ile ilgili problemleri öğrenilir. İdrar kaçırma sürekli tekrar eden idrar yolu enfeksiyonu, idrar yaparken ağrı oluşması, sık idrara çıkma ya da idrar yapma problemleri olarak kendini gösterebilir. Ayrıca hastanın hangi sıklıkla ve hangi durumlarda idrar kaçırma problemi yaşadığı hakkında da bilgi alınır. Bu bilgiler sonucunda idrar kaçırma probleminin kaynağı olabilecek hastalık veya sorunlara yönelik tetkik yapılır. Özellikle idrar tahlili, kan şekeri testi ve ultrason gibi yöntemler tercih edilebilir.

  İdrar kaçırmanın teşhisinde kullanılabilecek bazı tetkikler:

  • İdrar tahlili, idrar kaçırmanın enfeksiyon sebebiyle olup olmadığını test eder.
  • Ultrason yöntemi ile pelvik bölgede (leğen kemiği çevresi) organların görüntülemesi sağlanır.
  • EMG testi mesane sinirlerinin fonksiyonunu ölçerek idrar tutma işlevselliğini test eder.
  • Sistometri mesane içinde oluşan basıncı ölçmektedir. Bu tetkik sırasında hastadan bazı kas hareketlerini yapması istenebilir.
  • Post-Void Rezidüel Çalışma ise mesanede idrar sonrası kalan idrar miktarı ölçülür.
  • Sistoskopi üretranın iç yapılarının incelenmesine yöneliktir.

  İdrar Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir?

  İdrar kaçırma tedavisi hastaya özel planlanmalıdır. Öncelikle idrar kaçırmanın çeşidi ve sebebi belirlenir. Böylece hastanın durumuna göre bir tedavi planı oluşturulabilir. İdrar kaçırma çeşidine göre tedavi yöntemleri cerrahi ve medikal şekilde gerçekleşir. Stres tipi idrar kaçırma sorununda cerrahi yol tercih edilir.  Cerrahi operasyonda idrar kanalını destekleyici bir yapı konularak idrar tutma eylemi kuvvetlendirilir. Bu operasyonda karın içerisine girmeden dış genital kısımda işlem uygulanıyor.

  Sıkışma tipi idrar kaçırma olduğunda ise medikal tedavi cerrahi operasyona ek olarak veya tek başına kullanılabilir. Kasılmaları engelleyici ilaçlar üroloji hekimleri tarafından idrar kaçırma tedavisinde reçete edilebilir. İdrar kaslarını güçlendirmek için ise Kegel egzersizleri ile tedavi desteklenebilir.

  İdrar kaçırmaya sebep olan fiziksel durum, hastalık ve rahatsızlık varlığında daha farklı tedavi yolları kullanılabilir. Obezite, kabızlık ve şeker hastalığı gibi durumlarda hastanın diyeti ve ilaçları düzenlenir. İdrar yolu enfeksiyonu ve sistit gibi hastalıklarda antibiyotik kullanımı ile idrar kaçırma sorunu tedavi edilir. Özellikle rahim ya da mesane sarkması gibi sorunlarda farklı cerrahi operasyonlar gerekli olabilir.

  Ankara İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatları

  İdrar kaçırma sıklıkla karşılaşılan hastaların istemsiz şekilde idrar yapması durumudur. Üriner inkontinansı olarak da adlandırılan idrar kaçırma stres tipi, sıkışma tipi, mix tip ve taşma tipi olmak üzere dört şekilde görülmektedir. İdrar kaçırma farklı hastalık veya tıbbi sorunlar sebebi ile görülebilmektedir. İdrar kaçırma tedavisinde, idrar kaçırmanın çeşidi ve nedeni tespit edilmelidir. Bu şekilde hastaya uygun olan tedavi planı oluşturulur. İdrar kaçırma tedavisinde cerrahi ve medikal tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir. Ankara idrar kaçırma fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.