İnfertilite Nedenleri Ankara  

  İnfertilite nedenleri Ankara , çiftte kısırlık oluşmasının kadın veya erkek kaynaklı sebepleridir. İnfertilite halk arasında bilinen adıyla kısırlık bir yıl boyunca korunmasız cinsel hayatı olan bir çiftin bebek sahibi olamadığı durumdur. İnfertilite kadın ve erkek kaynaklı olabilirken bazı interfilite durumları açıklanamamıştır. Üreme sistemi fonksiyonel sorunları, yapısal anormallikler, bilinmeyen sebepler gibi bir çok durum infertilite sebebi olabilmektedir. Diğer yandan infertilite nedenleri belirlenmesi tedavi yöntemi açısından oldukça önem taşımaktadır. Aşılama tedavisi, tüp bebek, cerrahi ve medikal yöntemler kısırlık tedavisinde kullanılmaktadır fakat tedavinin kısırlık nedenine uygun olarak hizmet etmesi gerekir. İnfertilite nedenleri Ankara hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman ile iletişime geçebilirsiniz.

  İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

  Kısırlık ya da infertilite Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre çiftlerin bir yıl süreyle doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın aktif cinsel hayata sahip olup gebelik görünmemesi durumudur. İnfertilite dünyadaki dört çiftten birinin karşı karşıya kaldığı bir sağlık sorunudur. Kısırlığın tedavisi tıbbi bazı yöntemler ile çiftin bebek sahip olmasına yönelik tüp bebek, aşılama tedavisi, cerrahi ve medikal yöntemler ile gerçekleştirilebilir. İnfertilite nedenlerinin çeşitli şekilde olması tedavi yöntemlerinin de farklılaşmasına neden olmaktadır. Örneğin yumurta ve sperm üretimi olmayan çiftlerde tüp bebek tedavisi uygulanırken üreme hücresi üretiminde çok sorun olmadığında aşılama tedavisi uygulanabilir. İnfertilite nedenleri kadın, veya erkek kaynaklı olurken kısır çiftlerin yüzde on beşinde neden bilinmemektedir.

  İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri Nelerdir?

  İnfertilite partnerlerin neden olduğu bazı durumlar sebebiyle olabildiğinden infertilite nedenleri kadın ve erkek kaynaklı olmak üzere iki ana başlıkta incelenebilir. İnfertilite nedenleri üreme sistemindeki fonksiyonel ve yapısal sorunlar olarak kendini gösterebilmektedir.

  Kadınlarda İnfertilite Nedenleri Nelerdir?

  Kadınlarda kısırlık genellikle polikistik over sendromu, endometriozis (çikolata kisti), erken menopoz ve yumurtlama sorunları sonucunda görülür. Ayrıca kadınlarda yaşın ilerlemesi de yumurtlamada fonksiyonel deformasyona sebep olabilmektedir. Özellikle 32 yaşını bitirmiş kadınlarda hamilelik daha düşük ihtimallidir. Bunun dışında kadınlarda infertilitenin sebepleri şu şekilde açıklanabilir:

  Yumurtlama Problemleri 

  Normal şartlarda kadın üreme sistemi her ay düzenli olarak kadın üreme hücresi yani yumurta üretir. Bu yumurtalar folikül içerisinde bulunur ve sağlıklı bir menstrüel döngüde her ay en az bir yumurta çatlayıp olgunlaşır. Bu olgunlaşan yumurta döllenip rahme tutunduğunda ise gebelik meydana gelir. Eğer yumurtlama diğer ismiyle ovulasyonda problem varsa kısırlık meydana gelebilir. Anovulasyon kadında yumurtlamanın olmaması durumudur. Adet kanaması yaşanmasına rağmen anovulasyon gerçekleşebileceği için bu durumun teşhisi için bazı tetkikler gereklidir. USG ile ovulasyon takibi, rahimden alınan biyopsi örneği, progesteron hormon düzeyi takibi, serviks ipliklenme testi ve bazal vücut ısı ölçümü gibi testler anovulasyon teşhisi için uygulanır.

  Kadında yumurtlama olmadığı teşhis edilirse medikal tedavi yöntemiyle ovulasyon sağlanabilir. Anovulasyon sorunu yaşayan kadınların %80’i medikal yöntem ile yumurtlama yapmaya başlar. Ayrıca kısırlıkta farklı bir sorun yoksa ilaçların başarılı sonuç vermesi durumunda altı ay içerisinde gebelik gözlenebilir.

  Fallop Tüplerinin Sebep Olduğu Durumlar

  Olgunlaşmış yumurtalar döllenme için fallop tüplerinde bulunur fakat fallopi tüplerinde problem olması durumunda sperm fallopi tüpüne ulaşamadığından döllenme gerçekleşmez. Fallop tüpünde oluşabilecek problemler:

  • Fallop tüplerinin kapalı olması
  • Fallop tüplerinde yapışıklık
  • Fallop tüplerinde deformasyon şeklinde oluşabilir.

  Fallop tüplerindeki yapısal problemleri teşhis etmek için HSG ve laparoskopi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilmektedir. Ayrıca yapısal problemler cerrahi işlemler ile düzeltilebilir. Fakat cerrahi işlem uygulanmasına rağmen kısırlık devam ederse tüp bebek yöntemi kullanılabilir.

  Rahim Problemleri

  Rahim (Uterus) içerisinde lezyon oluşumu ve yapısal anormallikler de kısırlığa sebep olabilmektedir. Rahimde oluşabilen kist, myom, polip, endometriozis, polikistik over sendromu, rahim yapışıklığı, rahimde perde olması gibi durumlar sonucu kısırlık oluşabilir. Rahimin kısırlığa sebep olup olmadığı HSG ve histeroskopi yöntemleri ile teşhis edilebilmektedir. Yapısal problemler ve lezyon oluşumları kapalı ameliyatlar ile tedavi edilebilmektedir.

  Rahim Ağzı Problemleri

  Rahim ağzında antikor oluşumu gibi problemler sebebiyle spermin geçişi engellenebilir. Bu tarz bir durumda spermler rahim ağzında ölür veya hareketsiz hale gelir. Antikor oluşumu kadından alınan servikal mukus, kan testleri ve erkek meni örneği ile yapılır. Rahim ağzında spermleri engelleyici antikor oluşumu varsa aşılama tedavisi uygulanabilir. Bu tedavide basit anlamda erkekten alınan sperm kadın rahmine yerleştirilir.

  Erkeklerde İnfertilite Nedenleri Nelerdir?

  Kadın kaynaklı kısırlık sebeplerinin yanı sıra erkek kaynaklı kısırlık nedenleri de olabilir. Erkeğin sebep olduğu kısırlık nedenleri hormonal, testis ve sperm taşıyıcı kanallar kaynaklı oluşabilmektedir.

  Hormonal Nedenler

  Testisler sperm üretimini sağlamak ile görevli olsa da bu üretim hormonlar ile uyarıldığında gerçekleşir. Hipofiz bezinin ürettiği FSH ve LH hormonları testosteron hormonu ve sperm üretiminin başlaması için uyarı yollar. Bu yüzden hormon üretiminde olan sorunlar sperm üretimini engelleyerek kısırlığa yol açabilir.

  Testis Kaynaklı Problemler

  Testisler sperm üretimini sağlayamadığında veya spermlerin dışarıya atılamadığı durumlarda kısırlığa neden olabilmektedir. Bu durumlarda azospermi yani menide sperm olmaması durumu oluşabilmektedir.

  Sperm Taşınmasında Oluşan Problemler 

  Testiste üretilen spermler epididim ile penise taşınır bu şekilde cinsel ilişki sonucu meni ile spermler rahim içerisine ilerler fakat sperm üretimi sağlanmasına rağmen spermlerin penise taşınamadığı durumda da kısırlık oluşmaktadır. Travma, prostat, daha önce o bölgede enfeksiyon yaşanması, cerrahi operasyonlar gibi sebeplerden sperm taşıyıcı kanallarda problem oluşabilir.

  Ankara İnfertilite Nedenleri

  İnfertilite yani kısırlık sıklıkla karşılaşılan bir sağlık problemidir. İnfertilite kadın veya erkek kaynaklı sebeplerden oluşabilmektedir. İnfertilite tedavisi için kısırlığın neden oluştuğu teşhis edilir. Böylece kısırlık sebebine göre bir tedavi yöntemiyle çiftin bebek sahibi olması amaçlanır. Kısırlık nedeni farklı testler uygulanarak bulunabilir. Ankara infertilite nedenleri hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.