İnterfil Çiftin Değerlendirilmesi Ankara

  İnterfil çiftin değerlendirilmesi Ankara kısırlık problemi yaşayan partnerlerin bu problemi neden yaşadığını ve nasıl tedavi edilebileceğini analiz edilmesidir. İfertilite yaygın olarak bilinen ismiyle kısırlık farklı nedenlerden ortaya çıkabilmektedir. Kadınlar ve erkekler eşit oranlarda infertilite oluşmasında sorumlu olmaktadır. Kısırlık farklı hastalıklar , hayat tarzı ve yapısal bozukluklar ile oluşabilir. Kısırlık tedavisi ise çiftin infertilite nedenine uygun bir yöntem ile bebek sahibi olmasını hedefler. Bu bağlamda infertil çiftin değerlendirilmesi tanı ve tedavi yöntemlerini kapsamaktadır. İnfertil çiftin değerlendirilmesi Ankara hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman ile iletişime geçebilirsiniz.

  İnfertilite (Kısırlık) Neden Oluşur?

  İnfertilite genellikle üreme sisteminde oluşan yapısal ya da fonksiyonel bozukluklar sebebiyle çiftin bebek sahibi olmaması durumudur. Bir çiftin infertil olarak değerlendirilmesi için korunmasız aktif cinsel hayata sahip olup bir yıl içerisinde gebelik görülmemesi gerekmektedir. İnfertilite rahim problemleri, ovulasyon (yumurtlama) olmaması ya da kalitesiz olması, sperm üretilmemesi, azospermi (menide sperm bulunmaması)  gibi durumlardan kaynaklanabilir. Bunların dışında yaşın ilerlemesi, obezite, sigara ve alkol kullanımı gibi durumlarda kısırlığa neden olmaktadır.

  İnfertilitenin neden olduğuna dair tanı konulması için kadın ve erkek partnerlere ayrı ayrı tetkikler yapılır. Böylece infertilitenin hangi partnerden ve neden kaynaklandığı teşhis edilir. Bu durumda kısırlık kadın veya erkek kaynaklı olabileceğinden infertilite nedenleri iki cinsiyete göre incelenir.

  İnfertilite Tanısı Nasıl Konulur?

  Bir yıl boyunca korunmasız cinsel hayata rağmen gebelik görülmediyse kısırlık tanısı koymak için farklı tetkik ve taramalar içeren kısırlık testi yapılmaktadır. Kadına ve erkeğe farklı kısırlık testleri uygulanmaktadır. Testin sonucunda kısırlığın neden olduğunun tespit edilmesi beklense de bazı çiftlerde kısırlık sebebi bilinmemektedir.

  Kadınlarda Kısırlık Teşhisi Nasıl Konulur?

  Kadınlarda infertilite (kısırlık) genellikle yumurtlama ve rahimde oluşan yapısal bozukluklar sebebiyle meydana gelir. Kadınlarda kısırlık testi :

  • Hormon testi
  • HSG (İlaçlı Rahim Ultrasonu)
  • Endometriozisten biyopsi örneği alınması
  • Ultrason
  • Laparoskopi ve Histeroskopi gibi işlemler içerir.

  Bu işlemler ile rahim içerisinde yapısal bir sorun olup olmadığı, rahimde lezyon oluşması, yumurtlama fonksiyonu gibi muhtemel sorunlar teşhis edilir. Kadınlarda kısırlık oluşma sebepleri ise:

  • Rahimde myom, polip ve kist oluşumu
  • Rahim perdesi ve rahim yapışıklığı
  • Polikistik over sendrom
  • Hormon düzensizlikleri
  • Ovulasyon (yumurtlama) problemleri
  • Yaşın ilerlemesi
  • Erken menopoz
  • Stres
  • Obezite
  • Sigara ve alkol tüketimi şeklinde sıralanabilir.

  Diğer yandan kısırlığa en sık neden olan sorunlar fallop tüplerinde yapısal bozukluk, yumurtlama problemleri ve rahimde oluşan yapısal problemlerdir. Fallop tüplerinde yapışık veya kapalılık olması spermin fallop tüpüne geçmesini engeller. Bu yüzden olgunlaşmış yumurta döllenemez.

  Yumurta üretimde problem olması döllenecek kaliteli yumurta olmaması durumudur. Bu durum adet kanaması olsa bile gözlenebilir. Anovulasyon denilen yumurta üretmeme problemi medikal tedavi ile düzeltilebilir.

  Son olarak rahimde yapısal problemler ve lezyon oluşması döllenen yumurtanın rahime tutunmasını engeller. Çikolata kisti, myom ve polip oluşumu düşüklere sebebiyet verebilmektedir. Bu durumlarda laparoskopi ve histeroskopi gibi kapalı ameliyat yöntemleriyle hasta tedavi edilebilir.

  Erkekte Kısırlık Teşhisi Nasıl Konulur?

  Erkeklerde de kısırlık kadınlarla aynı ihtimalde görülebilmektedir. Bu sebep ile erkek ve kadın kısırlık testlerinin eş zamanlı yapılmasında fayda vardır. Erkeklerde kısırlık sebebi menide yeterli sayıda ve hareketlilikte sperm bulunmamasından kaynaklanır. Bu durum:

  • Sperm üretilmemesi
  • Hormonal problemler
  • Sperm taşıma problemleri
  • Kaliteli sperm üretememe
  • Yaşlanma
  • Testis sorunları gibi sebepler ile oluşabilir.

  Diğer yandan menide hiç sperm bulunmaması durumu ise azospermi olarak adlandırılır. Azospermi spermin hiç üretilmemesinden veya üretilen spermin penise aktarılmamasından kaynaklanabilir.

  Erkeklerde kısırlık testi ise genellikle spermiogram adı verilen tetkik ile yapılır. Bu test ile menide bulunan spermlerin Dünya Sağlık Örgütü kıstaslarına göre yeterli sayıda, boyutta ve hareketlilikte olup olmadığı analiz edilir.  Spermiogram testi üç günlük cinsel perhiz sonrası alınan meni örneği üzerine yapılır. Ayrıca menide spermlerin hareketini engelleyen veya spermleri öldüren antikor bulunup bulunmadığı içinde antisperm antikor testi yapılabilmektedir. Son olarak testislerde yapısal problem olup olmadığı ise ultrasonografi ile test edilmektedir.

  İnfertilitenin Nedeninin Belirlenemediği Durumlar Nedir?

  İnterfil çiftlerin yüzde seksen beş gibi bir oranında kısırlık nedeni belirlense de bu çiftlerin ortalama yüzde on beşinde kısırlığın sebebi bulunamamıştır. Bu durumda kadın ve erkek kısırlık testleri ve taramaları sonucu bir anormallik yok iken çiftin bebek sahibi olmadığı durumdur. Bu çiftlerde üreme hücrelerinin yani yumurtanın ve spermin yeterli kalitede olduğu, döllenme için uygun ortamın bulunduğu ve herhangi başka bir problem olmadığı testler sonucu ortaya çıkar.

  İnfertilite nedeni bulunamadığı için bu çiftlerde aşılama tedavisi adı verilen bir yöntem ile gebelik sağlanmaya çalışılır. Aşılama tedavisinde erkekten alınan sperm laboratuar ortamında hazırlanıp tam doğurganlık döneminde olan kadının rahmine yerleştirilir. Aşılama doğal bir yöntemdir. Eğer aşılama sonrası döllenen yumurta rahme tutunursa hamilelik gerçekleşir.

  İnfertilite Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  İnfertilite teşhisi konulduktan sonra ona uygun bir tedavi yöntemi ise gebelik sağlanmaya çalışılır. Kısırlık tedavisi yöntemleri:

  • Aşılama tedavisi
  • Tüp bebek tedavisi
  • Cerrahi operasyonlar
  • Medikal tedavi şeklinde sıralanabilir.

  Hormon düzensizlikleri ve yumurtlama sorunları medikal yolla tedavi edilirken. Yapısal problemlerde cerrahi işlemler uygulanabilir. Aşılama ve tüp bebek ise döllenmenin gerçekleşmesi için yapılan tıbbi yöntemlerdir.

  Ankara İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi

  İnfertil çiftler korunmasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen bir yıl içerisinde bebek sahibi olamayan partnerlerdir. İnfertil çiftin değerlendirilmesi ise kısırlık tanısı ve tedavi yönteminin belirlenmesine yöneliktir. Tanı için kadın ve erkek partnere kısırlık testleri uygulanır. Bunun sonucunda kısırlık nedenine uygun bir tedavi yöntemi seçilerek çiftin bebek sahibi olması için çalışma yapılır. Ankara infertil değerlendirilmesi hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.