Kısırlık Tedavisi Ankara

  Kısırlık tedavisi Ankara medikal, cerrahi, tüp bebek, aşılama gibi yöntemlerin uygulanarak kısırlık sorunun çözülmesidir. Kısırlık en az bir yıl süresince cinsel anlamda aktif olan ve doğum kontrol yöntemlerini kullanmayan çiftlerde çocuk sahibi olamama durumudur. Kısırlık diğer ismi ile infertilite çiftlerin dörtte birinde görülebilen oldukça yaygın bir durumdur. Kısırlık farklı nedenler ile oluşabilen bir üreme sistemi sorunudur. Partnerlerin sadece biri yada ikisi birlikte kısırlık probleminin sebebi olabilmektedir. Bazı çiftlerde ise kısırlığın nedeni bilinmemektedir. Kısırlık tedavisi çiftin bebek sahibi olmasına yönelik çeşitli şekillerde uygulanabilmektedir. Kısırlık tedavisi Ankara hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kısırlık (İnfertilite) Nedir? 

  Çiftlerin korunmasız olarak aktif cinsel hayata sahip olup bir yıl boyunca hamilelik gözlenmeyen durum kısırlık ya da infertilite olarak adlandırılır. Üreme sisteminin fonksiyon bozukluğu olan kısırlık bir sağlık problemidir. Kısırlık çiftlerin çocuk sahibi olmayı istemesi durumunda farklı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Kısırlık eşit oranda olmak üzere erkek, kadın veya partnerlerin ikisinin birden sorumluluğu olabilmektedir.


  Hamileliğin gerçekleşmesi için kadın ve erkek üreme organlarında gerçekleşmesi gereken fonksiyonlar vardır. Üreme organının tam anlamıyla bu fonksiyonları sağlayamadığı durumlarda kısırlık oluşabilir. Üreme organları :

  • Kadın üreme sisteminin organı olan overde (yumurtalık) yumurta üretilmesi
  • Erkek üreme organının sperm üretmesi
  • Fallop tüplerinin spermin yumurtaya ulaşmasını sağlaması
  • Spermin yumurtayı dölleyebilmesi
  • Yumurta döllendiğinde rahme endometrium sayesinde tutunabilmesi gibi fonksiyonları sağlamaktadır.

  Kısırlık Neden Olur?

  Kısırlık dünyadaki yüz çiftten yirmi beşinde görülebilen bir sağlık problemidir. Kısırlığın nedeni erkek veya kadından kaynaklanıyor olabilir. Fakat bazı çiftlerde kısırlığın sebebi tam olarak belirlenememiştir. Kısırlık nedenleri kadın veya erkek kaynaklı olmak üzere iki alanda incelenmektedir. Kısırlığın nedeni erkek ve kadına uygulanan detaylı muayene ve testler sonucu teşhis edilir. Kısırlığın nedeninin öğrenilmesi tedavi planı oluşturulması için önem taşır. Bu sayede çiftlere uygun kısırlık tedavisi uygulanabilir.

  Erkeklerde Kısırlık Neden Olur?

  Erkeklerde kısırlık hayat tarzı, genetik sebepler, üriner sistemdeki problemler gibi hasta geçmişinde bulunan durumlar sebebiyle oluşabilir. Erkeklerde kısırlık genellikle sperm üretimindeki fonksiyon problemleri ile kendini göstermektedir. Erkeklerde kısırlık sebepleri:

  • Sifiliz, gonore, şeker hastalığı, kanser tedavisi, erken yaşlarda görülen kabakulak gibi hastalıklar
  • Testosteron eksikliği gibi hormonal bozuklukluklar
  • Sperm üretiminde problemler veya menide sperm olmaması
  • Genetik hastalıklar
  • Sertleşme ve erken boşalma gibi problemler
  • Sigara ve alkol tüketimi gibi farklı durumlar şeklinde sıralanabilir.

  Kadınlarda Kısırlık Neden Olur?

  Kadınlarda farklı hastalıklar, üreme sistemi anormallikleri, ilerleyen yaş, yaşam tarzı gibi etkenler kısırlığa sebep olabilir. Özellikle kadınlarda menopoz döneminin erkekler göre daha erken yaşta olması ve otuz iki yaşından itibaren yumurta üretimindeki kalitesizleşme kısırlık sebebi olabilir. Kadınlarda da kısırlık sebepleri :

  • Endometriozis (çikolata kisti), polikistik over sendromu, rahim içerisinde oluşan myom ve polip gibi lezyonlar
  • Fallop tüplerinde yapışıklık, tıkanıklık ve deformasyon gibi sorunlar
  • Adet döngüsü düzensizlikleri
  • Kanser
  • İdrar yolu enfeksiyonları, vajinal enfeksiyonlar ya da bunların sebep olduğu karın içi yapışıklık
  • İlk görülen adetin geç yaşta olması ya da erken yaşta menopoz
  • Sigara, alkol, kafein tüketiminin yanı sıra sağlıksız beslenme ve obezite
  • Hormon problemleri
  • Diğer yumurtlama fonksiyon bozuklukları ve yumurta rezervinde azalma şeklinde sıralanabilir.

  Kısırlık Tanısı Nasıl Konulur?

  Kısırlık tanısında kadın ve erkeğe yapılan kısırlık testi kullanılır. Kısırlık testi cinsiyete göre farklı tetkikler içerebilir. Erkeklerde yapılan kısırlık testinde öncelikle menide bulunan sperm sayısı,spermin fonksiyonu ve biçimi değerlendirilen spermiogram uygulanır. Spermiogram testinde Dünya Sağlık Örgütü kriterleri baz alınır ve bu testten önce erkeğin üç gün boyunca cinsel tatmin yaşamaması(cinsel ilişki ve mastürbasyon gibi) gerekir.

  Kadınlarda kısırlığın en yaygın sebebi yumurta üretiminde problem olmasıdır. Kadınlarda yumurtalık üretimini gözlemlemek için kan testleri uygulanır. Bu testler ile menstrüel döngü boyunca hormon düzeyleri analiz edilir. Beyin kontrolü ile salgılanan hormonlar yumurta üretimini sağlar. Kan testlerinin yanı sıra ultrason ve endometrial doku örneği üzerine yapılan biyopsi gibi tetkiklerde uygulanabilir.

  Erkeklerde ve kadınlarda üreme sistemi organlarında oluşabilecek yapısal bozuklukların teşhis edilmesi için de ultrason yöntemi uygulanabilir. Erkeklerde uygulanan ultrason ile testis yapısı, sperm kanalları ve damarlardaki sorunlar anlaşılabilir. Kadınlarda uygulanan ultrason ve diğer görüntüleme yöntemleri ile de kadın üreme organlarındaki yapısal problemler teşhis edilebilir. Özellikle rahim perdesi, yapışıklıklar, myom ve polip gibi oluşumlar kadınlarda başarısız gebeliklere neden olabilmektedir.

  Kısırlık Tedavisi Ankara Nedir?

  Kısırlık tedavisi, kısırlığın nedenine göre medikal, cerrahi, tüp bebek, aşılama gibi yöntemleri içerir. Kısırlık tedavisi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Tüp Bebek, sıklıkla uygulanan bu tedavi yöntemi doğal yöntemler ile gebe kalamayan çiftlerde embriyonunun tıbbi yollar ile yumurtaya transfer işlemidir.
  • Aşılama Tedavisi, spermlerin kadının doğurganlık döneminde rahmine yerleştirilerek gebeliğin sağlandığı durumdur. Bu yöntem kısırlığın sebebi spermin rahim içerisine ilerlemediği sorunlarda kullanılabilir.
  • Gebelik ilaçları, yumurta sayısının fazlalaştırmaya yönelik bu medikal tedavi kadında yumurta üretimi problemi olan durumlarda uygulanır.
  • Cerrahi Yöntemler, üreme organında oluşan yapısal bozukluk, tıkanıklık, yapışıklık gibi problemlerde kullanılmaktadır. Histeroskopi, laparoskopi, robotik cerrahi gibi yöntemler bu tedavi türüne aittir.

  Ankara Kısırlık Tedavisi Fiyatları

  Kısırlık tıbbi ismi ile infertilite kadın veya erkek kaynaklı görülebilen bir sağlık problemidir. Cinsel olarak aktif ve doğum kontrol yollarını kullanmayan çiftlerde bir yıl sonunda gebelik görülmeme durumu kısırlık olarak adlandırılır. Kısırlık tedavisi ise kısırlığın nedeni farklı tetkiklerle belirlendikten sonra çifte uygun hazırlanır. Kısırlık tedavisi farklı şekillerde uygulanabildiğinden tedaviye göre fiyat farklılıkları oluşur. Ankara kısırlık tedavisi fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.