Kızlık Zarı Dikimi Ankara

  Kızlık zarı dikimi, çeşitli sebeplerle yapısı bozulmuş kızlık zarının dikilmesi işlemidir. Kızlık zarı tıp dilindeki ismiyle hymen vajinanın iç kısmında yer alan yaklaşık 2-3 mm’lik farklı şekil ve yapıda görülebilen bir dokudur. Vajina girişini tamamıyla kapatmayan kızlık zarı bölgeyi daraltır. Kızlık zarının daraltma derecesine göre cinsel ilişki sırasındaki kanama miktarı değişebilir veya zarın yapısı esnekse kanama görülmeyebilir. Kızlık zarı dikimi Ankara, diğer bir ismiyle hymenoplasti ise cinsel birliktelik veya kaza sonucu genital bölgenin darbe almasıyla yapısı değişen kızlık zarının mikrocerrahi veya flep yöntemiyle dikilmesidir. Böylelikle himen onarılır ve eski görünümüne ulaşır. Kızlık zarı dikimi Ankara hakkında daha fazla bilgi almak için yazının devamını okuyabilir, kliniğimizi arayarak Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

  Himen halk arasındaki ismi ile kızlık zarı vajina girişinin 2-3 cm’lik iç kısmında yer alan bir zardır. Kızlık zarı dikimi; himenin cinsel birliktelik, vajina girişinin kaza dolayısıyla darbe alması, transvajinal ultrason, kürtaj, çarpma ve düşme gibi durumlardan dolayı yapısı bozulan dokunun dikilerek eski halini almasını hedefleyen bir operasyondur. Genellikle flep yöntemine veya mikrocerrahiye başvurularak gerçekleştirilir. Kızlık zarının dikilmesi işlemi geçici veya kalıcı bir sonuç elde edilebilecek şekilde gerçekleştirilebilir.

  Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Geçici kızlık zarı dikimi işlemi kızlık zarının eski haline getirilmesinden ziyade operasyon sonrasındaki ilk cinsel ilişkide kanama gelmesi için flep operasyonu yardımıyla yapılır. İlişkiden en fazla 3 gün önce gerçekleştirilebilir. Bu işlem için öncelikle hastaya lokal anestezi uygulanır. Daha sonra kanama yaşanabilmesi ve vajinal bölge girişinin daraltılması için bölgeye ince bir dikiş atılır. Bu dikişler himenin arkasında dışarıdan görülmeyecek bir biçimde konumlandırılır. Operasyon yaklaşık olarak 20-25 dakika sürer.

  Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

  Kalıcı kızlık zarı dikimi mikrocerrahi yöntemiyle gerçekleştirilir. Bu operasyonda kızlık zarı onarılır ve yeniden oluşturulur. Mikrocerrahi yöntemi kızlık zarı yapısındaki yırtılmış dokuların özel iplikler yardımıyla dikilmesidir. İpliklerin kalitesine göre operasyonun başarısı orantılı olarak değişkenlik gösterir. Bu yüzden cerrahi müdahale güvenilir bir klinik ortamında yapılmalıdır.. Mikrocerrahi, flep operasyonuna göre daha fazla başarı görülen ve güvenli bir operasyondur. Hasta ameliyattan bir gün sonra günlük rutinine dönebilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi işleminden bir ay sonra kişi cinsel ilişkiye girebilir.

  Kızlık Zarı Dikimi Ağrılı Bir İşlem Midir?

  Kızlık zarı dikimi operasyonu lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Genel anestezi de tercih edilebilecek bir yöntemdir. İşlem anestezi yardımıyla yapıldığı için hasta operasyon sırasında herhangi bir acı veya ağrı hissetmez.

  Kızlık Zarı Dikimi Kimlere Yapılır?

  18 yaşından büyük her erişkin kadın kızlık zarı dikimi operasyonuna başvurabilir. Kişinin evli veya bekar olması önemli değildir. Ancak ameliyat için adet döneminin bitmiş olması ve genital bölgenin temiz olması gereklidir. Adet dönemi bitiminin ertesi günü kızlık zarı dikimi operasyonun gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Böylelikle adet kanamasından dolayı olan vajinal kirlenmenin önüne geçilir ve takiben adet kanamasının komplikasyon sanılmasını engeller.

  Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrasındaki Olası Şikayetler Nelerdir?

  Kalıcı kızlık zarı dikilmesinde sonra ilk birkaç hafta lekelenme benzeri kanamalar veya hafif ağrılar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda uzman hekimin tavsiyesiyle ağrı kesici veya antibiyotik içeren ilaçlar kullanılabilir.

  Kızlık Zarı Dikimi Dışarıdan Anlaşılır Mı?

  Kızlık zarı diktirme ancak jinekolojik müdahale esnasında anlaşılır. Ancak dikim işleminden sonra yaşanan cinsel ilişkiden sonra yapılan jinekolojik müdahalede, bu operasyonun gerçekleştirildiği belli olmaz. Dışarıdan belli olmaz, hiçbir tahlil veya tetkik sonucu ortaya çıkmaz.

  Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Kızlık zarı dikimi operasyonu sonrası ani hareketlerden kaçınılmalı, dar kıyafetler giyilmemelidir. Kişisel hijyene dikkat etmek, tuvaletten sonra önden arkaya doğru temizliği yapmak enfeksiyon riskini önlemek için önemlidir.  İlk gün  banyo yapılmaması ve  ilk birkaç hafta havuz, sauna, hamam kullanımının olmaması tavsiye edilir. Ayrıca uzman doktorun verdiği öneriler dikkate alınmalı, ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı ve kontrollere düzenli bir şekilde gidilmelidir.

  Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Ne Zaman Spor Yapılabilir?

  Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonundan sonra iyileşme süresi yaklaşık 5-7 gündür. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra kişi spora devam edebilir. Ancak hasta ilk bir ay ağır sporlardan kaçınmalıdır.

  Kızlık Zarı Birden Fazla Kez Onarılır Mı?

  Kızlık zarı birçok kez tekrar tekrar onarılabilir, yeniden zar yapılabilir. Ancak geçirilen operasyon sayısı arttıkça yara iyileşmesi zorlaşır ve bazı komplikasyonlar görülebilir.

  Kızlık Zarı Dikimi Lazerle Yapılır Mı?

  Lazer dokunun yakılmasını veya kesilmesini sağlar. Ancak kızlık zarı dikiminde yakılma veya kesme gibi işlemler yapılmadığı için bu cerrahi müdahalede lazer kullanılmaz.

  Ankara Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2023

  Kızlık zarı vajina girişinin iç kısmında yer alan bir zardır. Cinsel birliktelik veya alınan fiziksel darbe sonucu yırtılır. Doku için bolca kan damarları bulunduğu için yırtılması kanamaya sebep olur. Kızlık zarının eski haline dönmesini isteyen kişiler kızlık zarı dikimi operasyonuna başvurabilir. Bu cerrahi müdahale kalıcı veya geçici bir çözüm sağlar. Eğer operasyon flep yöntemi ile yürütülecekse bu geçici bir çözüm sağlar, cinsel ilişkiden en fazla 3 gün önce yapılabilir. Ancak mikrocerrahi yöntemiyle kalıcı bir çözüm de mümkündür. Hastanın beklentilerine göre operasyonun yöntemi belirlenir. Özellikle operasyonda enfeksiyon riskini minimuma indirebilmek için işlemin steril klinik ortamında, uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi önem taşır. Ankara kızlık zarı dikimi fiyatları 2023 hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizi arayabilir, Op. Dr. Seda Tamsoy’dan randevu alabilirsiniz.