Menopoz Tedavisi Ankara

  Ankara menopoz tedavisi; bu dönemde kadınlarda düşen hormon seviyelerinin yerine takviye yapılmasıdır. Hormon replasman tedavisi olarak da bilinen bu uygulama, menopoz ile birlikte ortaya çıkan belirtilerin giderilmesinde etkilidir. Bu sayede bireylerin yaşam kalitesinde yaşanan düşüşün önüne geçilir. Menopoz sonucunda ortaya çıkan sıcak basması, terleme, sinirlilik, kaygı gibi belirtiler bu sayede geriletilebilir.

  Kadınların hayatının önemli bir bölümünü kapsayan menopoz, aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkların görülme riskinin de arttığı bir dönemdir. Östrojen seviyelerindeki düşüş, bireyleri hastalıklara karşı daha dirençsiz duruma getirir. Bu nedenle bu dönemde alanında uzman bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak ve gerekli tedavilerden yararlanmak oldukça önemlidir.

  Yazımızın devamında menopoz tedavisi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara menopoz tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman’dan randevu alabilirsiniz.

  Menopoz Nedir?

  Kadınlarda üreme fonksiyonlarının durması ile menopoz dönemi başlar. Üç farklı döneme ayrılan menopoz, kadın yaşamının ortalama 3’te 1’lik kısmını kapsar. Bu dönemler boyunca hormon seviyelerinde yaşanan değişimler sonucunda vücutta da çeşitli belirti ve değişimler görülür.
  Yumurtalıkların işlevlerini kaybettikleri menopoz döneminde regl kanaması da sonlanır. Vücuttaki folikül miktarı ve östrojen seviyesi giderek azalır. Dünya Sağlık Örgütü bu dönemi;

  • Premenopoz
  • Menopoz
  • Postmenopoz olarak gruplandırır.

  Menopoza dair belirtilerin açığa çıkmaya başladığı dönem “premenopoz”; en son adet kanamasının görülmesi ile geçilen dönem ise menopozdur. Postmenopoz ise en son adet kanamasının üzerinden 12 ay geçtikten sonraki dönemdir. Premenopoza girildiğinde regl kanamalarında düzenlikler ortaya çıkar. Birkaç ay ile birkaç yıl arasında sürebilen bu dönemde yumurtalıklardaki foliküller de giderek azalır. Postmenopoz dönemi ise 8 yıla varan uzun süreleri kapsar.

  Menopoz, 45-55 yaş aralığında görülür. Ülkemizde kadınların menopoz giriş yaş ortalaması 46-48’dir. 45 yaşının altında menopoza girilmesi erken menopoz olarak adlandırılır. Oldukça sık olarak karşılaşılan bu durum, %10 sıklığında görülür. 40 yaşından önce menopoza girilmesi ise erken over yetmezliği olarak tanımlanır. Erken menopoza göre daha nadir görülen bir durumdur.

  Menopoz Belirtileri Nelerdir?

  Menopoza girilmesi ile beraber hormon seviyelerinde değişimler ortaya çıkar. Bu durum fiziksel ve psikolojik olarak da bazı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. En sık karşılaşılan menopoz belirtileri:

  • Sıcak basması
  • Terleme
  • Regl kanamalarının düzensiz olması ya da kesilmesi
  • Sinirlilik hali
  • Endişeli hissetme ve anksiyete
  • Uyku düzeninde bozulmalar
  • Duygu durumunda değişkenlikler olması
  • Ağızda kuruluk
  • Diş eti rahatsızlıkları
  • Kabızlık
  • Kemiklerdeki mineral yoğunluğunun azalması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan osteoporoz
  • Vajinal kuruluk ve cinsel isteksizlik
  • Genital organların boyutlarının küçülmesi
  • İdrara çıkma sıklığında artış
  • İdrar kaçırma
  • Mesane sarkması
  • Metabolizmadaki yavaşlık sonucunda kilo alımı olarak sıralanabilir.

  Erken Menopoz Nedir?

  Erken menopoz, 45 yaşından önce menopoza girilmesi durumudur. 40 yaşından önce görülmesi halinde erken over yetmezliği olarak da adlandırılır. Genetik faktörler, erken menopoz görülmesinde oldukça etkilidir. Ailesinde erken menopoz öyküsü olan kadınlarda bu durumun yaşanması daha yüksek olasılıktır. Erken menopoz teşhisi konulan hastalarda, menopoz sonrası ortaya çıkan olumsuzlukların giderilmesi için menopoz tedavisine başvurulması oldukça önemlidir.

  Erken menopoz tedavisi esnasında ortalama 50 yaşına kadar vücudun doğal sürecinin taklit edilmesini mümkün kılan ilaçlardan yardım alınır. Bu sayede erken menopozun yan etkileri olarak ortaya çıkan kemik erimesi, vajinal kuruluk, kronik hastalık riskindeki artış gibi şikâyetlerden kaçınmak mümkün olur.

  Menopoz Tedavisi Nedir?

  Menopoz sonucu görülmeye başlanan belirti ve şikâyetler, kadınların hayatında hem fiziksel hem de psikolojik birtakım sorunları da beraberinde getirir. Bu sorunların yarattığı yaşam kalitesi düşüşünün önüne geçebilmek için menopoz tedavisine başvurulması mümkündür.

  Menopoz döneminde azalan hormon seviyelerinin dışarıdan takviye yöntemi ile yükseltilmesi menopoz tedavisinin temelini oluşturur. Bu sayede kişilerde görülen fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkların da azaltılması mümkün olur.

  Hormon Replasman Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Düşen östrojen ve progesteron seviyelerinin dışarıdan verilen takviyeler sayesinde yeniden yükseltilmesi olan menopoz tedavisi, tıbbi literatürde Hormon Replasman Tedavisi olarak adlandırılır. Tedavi sürecinde hastalara düzenli olarak progesteron ve östrojen hormonları verilir. Bu sayede kemik erimesi, kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkma riski de azaltılmış olur. Aynı zamanda hastaların düzen yaşam kalitesi tekrardan yükseltilir. Erken menopoza giren hastalarda ise bu tedavinin uygulanması ile vücudun doğal sürecini korumak mümkün olur.

  Menopoz Tedavisi için Hangi Doktora Gidilir?

  Menopoz tedavisi için alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekime başvurmak gerekir. Jinekolog olarak da adlandırılan bu hekimler, menopoz süreci ile ilgili detaylı bilgiler edinmenize yardımcı olur. Aynı zamanda ihtiyaç duyulması halinde size en uygun tedavi planını oluşturarak menopoz tedavisi görmenizi sağlar. Ankara menopoz tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman’dan randevu alabilirsiniz.

  Kimler Menopoz Tedavisi Yaptırabilir?

  Menopoz tedavisi, bazı kişiler için belirli riskler barındırabilir. Ortaya çıkabilecek yan etkiler göz önünde bulundurularak aşağıdaki grupta bulunan hastalara hormon replasman tedavisi uygulanmaz:

  • 60 yaş üzeri hastalar
  • Meme ve dölyatağı kanseri hastaları
  • Karaciğer hastalığı öyküsü bulunan kişiler
  • Bazı kronik rahatsızlığı olan bireylerde menopoz tedavisi uygulanmaz.

  Bu grupta yer alan hastalar dışındaki bireylerde menopoz tedavisine başvurmak mümkündür.

  Ankara Menopoz Tedavisi Fiyatları

  Menopoz tedavisi, hasta özelinde planlanan bir süreci kapsar ve ücretleri hastane bazında değişiklik gösterebilir. Yapılacak olan test ve tetkikler de fiyatlarda farklılık olmasına neden olabilir. Ankara menopoz tedavisi fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.