Miyom Ameliyatı Ankara

  Miyom ameliyatı Ankara iyi huylu tümör lezyonları olan miyomların kapalı veya açık ameliyat yöntemi ile alınması Miyomektomi olarak adlandırılır. Miyomlar östrojen seviyesinin artmasıyla Miyometrium kas tabakası üzerinden rahim içerisinde ve çevresinde oluşabilen genellikle kanser riski teşkil etmeyen tümörlerdir. Miyom ameliyatı ise özellikle hamilelik planı olan hastalarda hormon tedavisi uygulanmadığından tercih edilen cerrahi tedavi yöntemidir. Miyom boyutlarının fazla olduğu durumlarda ameliyat öncesi ilaç kullanımı da gerekli olabilir. Miyom ameliyatı Ankara hakkında detaylı bilgi almak için Op.  Dr. Seda Tamsoy Atlıman ile iletişime geçebilirsiniz.

  Miyom Belirtileri Nelerdir?

  Miyomlar genellikle belirti göstermese de hastalarda menstrüel döngüde ve gündelik hayatta bazı sorunlara yol açabilmektedir. Miyomlar özellikle çok sayıda veya aşırı büyük olduğunda rahim aktivitesini olumsuz etkilerler. Hatta bazı Miyomlar kısırlığa sebebiyet verebilmektedir. Miyom belirtilerinin en sık rastlandığı şekli adet kanamasında aşırı kanama, ağrı, düzensizlik gibi anormallikler olarak görünür. Diğer yandan belirti göstermeyen Miyomlar özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda kaybolur. Bu Miyomların tanısı düzenli yapılan taramalarda ortaya çıkmaktadır.

  Miyom oluşumu sebebiyle ortaya çıkan diğer rahatsızlıklar ise cinsel ilişki sırasında ağrı, kasık krampları, yine kasıklarda ve sırtta oluşan ağrılar, karın bölgesinde şişlik şeklinde sıralanabilir. Miyom teşhisi ise bu belirtiler sebebiyle hekime başvurulduğu veya rutin kontrol yapıldığı takdirde pelvik muayene, ultrason ve diğer görüntüleme yöntemleriyle konulabilir.

  Miyomlar Nasıl Tedavi Edilir?

  Miyomlar östrojen üretimine bağlı olarak geliştiğinden medikal olarak hormon üretimini engelleyecek ilaçlar ile tedavi edilebilir iken cerrahi yöntem de diğer tedavi yoludur. Medikal tedavinin uygulanamadığı hamilelik planı olan hastalarda ve Miyomların kanser riski teşkil ettiği hastalarda cerrahi tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Cerrahi tedavi yöntemi açık ameliyat, laparoskopi ve histeroskopi yöntemi ile yapılabilmektedir. Cerrahi tedavi yönteminde Miyomların boyutu ve hastanın kondisyonu baz alınır. Tedavi yöntemine hekim muayenesi sırasında miyomların boyutu, lokasyonu ve sayısı belirlendikten sonra karar verilebilir. Miyomların ameliyatla alınması daha kalıcı bir yöntemdir. Ameliyatla alınan Miyomlar, ameliyattan sonra beş yıllık bir süre sonucunda %15-20 ihtimalle tekrar edebilmektedir.

  Kapalı Miyom Ameliyatı (Miyomektomi) Ankara Nasıl Uygulanır?

  Miyom tedavisinde kullanılan ameliyat yöntemine göre cerrahi işlemin nasıl uygulandığı değişiklik göstermektedir. Kapalı ameliyat yöntemi olan laparoskopi ve histeroskopi uygulamalarında dokuya verilen zarar minimum seviyededir. Histeroskopik Miyomektomi yönteminde kamera ve cerrahi aletler vajina girişinden rahime yerleştirilir. İçeri yerleştirilen kamera ile görüntüleme sağlanırken cerrahi aletler ile Miyomlar rahimden genelde parçalı şekilde  çıkarılır

  Laparoskopik Miyomektomi yöntemde ise karın bölgesine iki adet 1 cm ve bir adet 0.5 cm genişliğinde cerrahi kesiler ile yapılır.. Bu kesiler kullanılarak rahim içerisine laparoskop adı verilen kameralı cihaz ve cerrahi işlem için gerekli olan cihazlar yerleştirilir. Yine histeroskopide olduğu gibi görüntüleme işlemi laparoskop tarafından yapılırken cerrahi cihazlar ile Miyomlar çıkarılır.

  Laparoskopik ve histeroskopik Miyomektomi uygulanan hastalar ertesi gün hastaneden taburcu edilebilir.Ayrıca bu yöntemlerin iyileşme süreci de açık ameliyata göre daha kısa sürmektedir.

  Açık Miyom Ameliyatı (Abdominal Miyomektomi) Ankara Nedir?

  Miyomların aşırı büyük boyutlara ulaştığı ve çok sayıda olduğu durumlarda kapalı yöntemler yerine açık ameliyat yöntemi kullanılmaktadır. Açık Miyom ameliyatı genel anestezi altında yapılan cerrahi tedavi yöntemidir. Kapalı ameliyat yöntemlerinden farklı olarak bu cerrahi işlemde karın bölgesinden daha geniş bir kesi yardımıyla Miyomlar çıkarılır.Yapılan kesi genelde 7-10cm boyutlarındadır. Yatay kesikler dikey kesiğe nazaran daha az ağrıya sebep olmaktadır. Dikey kesik yöntemi nadir olarak uygulanan ve dev miyom tedavisinde kullanılan yöntemdir. Kesik üzerinden Miyomlar çıkarıldıktan sonra dikiş atılarak rahim duvarı onarılır..Açık ameliyat uygulanan hastaların üçe güne kadar hastanede kontrol altında tutulması gerekebilir.

  Açık ameliyat öncesi Miyomların boyutunda küçültme yapmak için hormon tedavisi kullanılabilir.

  Miyom Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Miyom ameliyatının yapıldığı yönteme göre iyileşme süreci değişiklik gösterebilir. Laparoskopi ve histeroskopi ile yapılan cerrahi operasyondan sonra hasta bir gece hastanede gözetim altında tutulduktan sonra genelde  taburcu edilebilir. Kapalı yöntemle yapılan ameliyatlardan sonra hastaların ameliyat izleri belirgin değildir. İyileşme sürecinde ağrı görülebilir, bu ağrılar için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Kanama ve lekelenme görülmesi de oldukça normaldir. Tam iyileşme 2 hafta ile 4 hafta arasında tamamlanır. Bu süre boyunca ağır egzersiz ve zorlayıcı hareketler yapmaktan kaçınılmalıdır.

  Açık Miyom ameliyatı sonrası kapalı ameliyata göre daha fazla ağrı görülebilir. Ayrıca açık ameliyat sonrası komplikasyon ve enfeksiyon riskine karşı üç güne kadar hastanın müşahede altında tutulması mümkündür. Riskli bir durum olmadığında hastalar bir veya iki gün sonrasında taburcu edilebilmektedir. Açık yöntemle yapılan Miyomektomi sonrası tam iyileşme dört haftadan altı haftaya kadar sürebilmektedir.

  Miyom ameliyatı gebe kalmayı engellemez, aksine miyomların alınması gebelikte yaşanan sorunları çözümler ve gebeliği kolaylaştırır. Ayrıca Miyomlar sebebiyle oluşan cinsel ilişki sırasında oluşan ağrılar da ameliyat sonrasında geçmektedir.

  Ankara Miyom Ameliyatı Fiyatları

  Miyomlar rahimde bulunan Miyometrium kas tabakası üzerinden oluşan hormon üretiminin fazla olması sebebiyle oluşan iyi huylu tümörlerdir. Miyomlar genellikle kanser riski taşımasa da adet kanamasında anormallikler, kasık ve sırt ağrıları, cinsel ilişkide ağrı ve kısırlık gibi sorunlara yol açtığında tedavi edilmelidir. Medikal tedavi yönteminin yanı sıra cerrahi işlemler miyomların alınması da mümkündür. Ankara miyom ameliyatı fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.