Sezaryen Doğum Ankara

  Sezaryen doğum Ankara; doğumun ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Sezaryen doğum esnasında annenin bel altı bölgesi epidural ya da spinal anestezi ile uyuşturulur. Bu nedenle herhangi bir ağrı ya da acı hissetmeden doğum gerçekleştirilebilir. Ankara sezaryen doğum, tıpkı normal doğum gibi, sağlıklı bir doğum yöntemidir. Ancak bu noktada önemli olan hem anne hem de bebeğin sağlık durumunu göz önünde bulundurmaktır. Bu nedenle gebelik süresince yapılan düzenli kontroller ve bunların sonuçlarının doğru değerlendirilmesi büyük önem taşır. Bazı durumlarda da doğum esnasında yaşanan problemler nedeniyle sezaryen doğuma karar verilebilir. Her iki durumda da bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi mümkündür. Ankara sezaryen doğum hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman ile iletişime geçebilirsiniz.

  Sezaryen Doğum Nedir?

  Sezaryen doğum, bebeğin cerrahi ile ameliyathane koşullarında  dünyaya getirilmesidir. Doğum, doğal bir süreçtir. Ancak çeşitli nedenlerle doğal doğumun gerçekleşmesi söz konusu olmayabilir. Bazı durumlarda da ebeveynlerin tercihleri doğrultusunda ya da doğal doğum esnasındaki problemler nedeniyle sezaryen kararı verilebilir. Özellikle doğum sancıları nedeniyle aşırı strese giren ve doğum sürecinden korkan anne adayları, bebeklerini bu yöntemle doğurmayı tercih edebilmektedir.


  Sağlıklı bir yöntem olsa da bu noktada en önemlisi, gebelik sürecinin başından itibaren kontrollerinizi yapan, uzman doktorunuzun yorum ve görüşleridir. Anne ve bebeğin sağlığı açısından herhangi bir risk olmadığı sürece, güvenli bir şekilde sezaryen doğum yapılabilmektedir.

  Sezaryen Doğum Ankara da Anestezi Yapılır Mı?

  Sezaryen doğum, anestezi ile yapılan bir operasyondur. Genellikle epidural ya da spinal anestezi tercih edilir. Bu anestezi tekniğinde belden altı bölge uyuşturulur. Böylece karna açılan kesiler esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Bununla birlikte gerekli durumlarda genel anestezi yapılabilmektedir.

  Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

  Eğer acil bir durum söz konusu değilse sezaryen yapılacak tarih genellikle bellidir. Bu süreçte anne ve baba adayına tercih edilecek anestezi yöntemi ve ameliyat süreci hakkında bilgi verilmesi de oldukça önemlidir. Ebeveynlerin bu konuda bilinçli olması ve yaşayacağı deneyime hazır olması, ameliyat sürecinin de daha sıkıntısız tamamlanmasına yardımcı olur.

  Uygun anestezi uygulaması yapıldıktan sonra karın bölgesinden diz altına kadar olan alan antiseptik özelliği olan solüsyonlarla temizlenir, örtülür ve operasyon başlar. İşlem esnasında karnın alt bölgesine 10 – 15 cm’lik bir kesi yapılır. Bu kesiden karın katları açılır ve karın boşluğuna ulaşılır. Sonrasında ise rahmin olduğu bölgeye ikinci bir kesi yapılarak bebek çıkarılır. Doktorlar tarafından bebeğin ve annenin durumu düzenli olarak takip edilir. Kesi kapatıldıktan sonra ise doğum sonlanır.

  Hangi Durumlarda Sezaryen Yapılır?

  Sezaryen doğum pek çok durumda uygulanabilen bir doğum yöntemidir. Doğum yöntemine karar verilmesinde sadece ebeveynlerin kararı da etkili olabilir. Bununla birlikte her şeyden önemlisi hem anne hem de bebeğin sağlık durumudur. Sezaryen ihtiyacı doğuran, en yaygın durumlar:

  • Doğum öncesinde ya da doğum esnasında fark edilen, bebek ile ilgili problemler
  • Bebeğin doğum yoluna yanlış pozisyonda girmesi
  • Bebeğin aşırı büyükolması
  • Plasenta yolunun kapanması
  • Plasenta eşinin doğum öncesinde ayrılması ve kanamaya neden olması
  • Geçirilmiş rahim (uterus) ameliyatları
  • Annenin kalça kemiğinin normalden dar olması, doğumsal kalça çıkığı gibi bazı rahatsızlıklar
  • Aşırı büyük boyutlarda, doğuma engel olan miyomlar
  • Annede mevcut olan bazı sistemik hastalıklar
  • Normal doğum süresinin uzaması olarak sıralanabilir.

  Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?

  Sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapılması mümkündür. Ancak bu noktada düzenli takip ve gerekli kontrollerin yapılması, doğumun hem anne hem de bebek açısından en güvenli olacak şekilde planlanması önemlidir.

  Sezaryen Doğumdan Sonra Günlük Yaşama Dönüş Süreci Nasıldır?

  Sezaryen doğum, tıpkı diğer cerrahi işlemler gibi iyileşme sürecine ihtiyaç duyulan bir doğum türüdür. Normal doğumdan sonra anne kısa süre içerisinde günlük yaşamına devam edebilir. Gücünü toparlayabilir ve ayaklanabilir. Ancak sezaryen doğum sonrasında, bölgeye bir kesi yapıldığı için annenin enerjisini toplaması ve bölgenin bakımına dikkat etmesi gerekir. Bu nedenle:

  • Ameliyattan hemen sonra yürümek ve doğrulmak zor olabilir.
  • Bir süre, alt karın bölgesinde ağrı ve hassasiyet olabilir.
  • Eğer ağrılar artarsa ağrı kesici desteği ile annenin iyileşme sürecini çok daha konforlu geçirmesi sağlanabilir.
  • İlk 24 saat özel yara bakım ürünleri ile bölgenin steril kalması sağlanabilir.

  Anne adayları sezaryen doğumdan yaklaşık 2 gün sonra ayakta duş alabilir. 1 hafta sonra ise günlük yaşama dönüş yapabilir ve bebekleri ile çok daha aktif bir şekilde ilgilenebilirler.

  Ankara Sezaryen Doğum Fiyatları 2023

  Sezaryen; tıpkı doğal doğum gibi sağlıklı bir doğum yöntemidir. Bununla birlikte hem ebeveynlerin sürece hazır olması hem de anne ve bebeğin yapısal anlamda bu sürece uygun olması önemlidir. Gebelik sürecinde yapılan düzenli doktor kontrolleri ile sezaryen doğuma karar vermek mümkündür. Pek çok anne, herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmeden, başarılı bir şekilde bebeğini dünyaya getirebilmektedir. Ankara sezaryen doğum fiyatları 2023 ise değişken olabilir. Sezaryen doğum fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman’ın kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.