Vajinismus Tedavisi Ankara

  Ankara vajinismus tedavisi; alanında deneyimli kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimlerce verilen sağlık hizmetlerinden biridir. Vajinismus, genellikle psikolojik sebeplerle ortaya çıktığı için tedavi esnasında cinsel terapiye başvurmak da gerekebilir. Nadiren de olsa fiziksel nedenlere dayalı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık, kadınlarda en sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluklarından bir tanesidir.  Kültürel normların da gelişiminde büyük rol oynadığı vajinismus, Batılı toplumlarda daha nadir görülürken Orta Doğu ve Asya ülkelerinde oldukça yaygındır.


  Vajinismus tedavisinde cinselliğe ısındırma egzersizleri adı verilen yöntemlerden yararlanılır. Parmak egzersizleri, dilatatör kullanımı gibi yöntemlere de gerekirse başvurulur. Aynı zamanda hastalar, gerekli görülmesi halinde alanında uzman bir psikoloğa da başvurması yönünde yönlendirilebilir. Bilişsel davranışçı terapiler yardımı ile desteklenen vajinismus tedavisi hastalığın ortadan kaldırılması üzerinden oldukça etkilidir.

  Yazımızın devamında vajinismus tedavisi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara vajinismus tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman’dan randevu alabilirsiniz.

  Vajinismus Nedir?

  Kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biri olan vajinismus, cinsel birliktelik yaşanmasına engel olur. Vajinismus esasen çiftin bir cinsel uyum sorunudur ve tedaviye partnerinde katılımı çok önemlidir. İstemsizce kasılan vajinal kaslar neticesinde vajinal penetrasyon hastalarda ağrı ve acıya neden olur. Bu durum neticesinde de cinsel birleşme gerçekleştirilemez. Genellikle psikolojik ve kültürel sebeplere dayalı olarak ortaya çıkan bu durum, nadiren de olsa fiziksel problemler neticesinde de görülebilir.

  Vajinismus, ortaya çıktığı döneme göre farklı tiplerde olabilir. Buna göre:

  Primer Vajinismus

  Birincil vajinismus olarak da bilinen bu durum, hiç cinsel birleşme yaşamamış kişilerde ortaya çıkar. Hastalarda vajinal penetrasyona karşı yoğun bir korku görülür. Yalnızca cinsel birliktelik değil vajinal tamponlar, jinekolojik muayene, fitil gibi ilaçların kullanımı da hastaları korkutur.

  Sekonder Vaijinismus

  İkincil vajinismus olarak da bilinir. Hayatın bir döneminde yaşanan travmaya bağlı olarak oluşması muhtemeldir. Sekonder vajinismus vakalarında hastalar, önceden cinsel birliktelik yaşamış olmalarına rağmen sonrasında penetrasyona karşı korku duymaya başlar. Taciz, tecavüz gibi cinsel şiddet biçimlerine maruz kalmış kişiler, ağrılı doğum, kürtaj ya da jinekolojik muayene gibi durumlar sekonder vajinismusa neden olabilir. Düşük ve doğum da bu rahatsızlığın gelişmesine neden olabilen diğer etkenlerdir.

  Vajinismus Neden Olur?

  Vajinismusun ortaya çıkmasında en sık karşılaşılan sorun psikolojik problemlerdir. Özellikle kültürel kodların bekâret algısını desteklediği toplumlarda bu problemlerin görülmesi riski de artar. Bu nedenle vajinismusun psikolojik olduğu kadar sosyal nedenlerle de ortaya çıkan bir hastalık olduğunu söylemek mümkündür. Bazı vakalarda cinsel birleşmenin ağrılı olmasına neden olacak fiziksel faktörler de söz konusu olabilir.

  Vajinismusa neden olan psikolojik ve sosyal faktörler;

  • Bekâret ve namus arasında kurulan toplumsal ilişki
  • Kadın cinsel kimliğinin yok sayılması
  • Kadın cinselliğinin utanılacak bir durum olduğuna dair var olan toplumsal algı
  • Yetersiz cinsel eğitim
  • Kulaktan dolma cinsel bilgiler ve hurafeler
  • İlk gece korkusu
  • Cinsel şiddet öyküsü
  • Partnerin cinsel birlikteliğe zorlayan tutumları, taciz
  • Diğer travmatik olaylar olarak sıralanabilir.

  Vajinismusa neden olan fiziksel faktörler;

  • Vajinal enfeksiyon
  • İdrar yolları enfeksiyonu
  • Hymende var olan anomaliler
  • Vajinanın kısa ya da perdeli yapıda olması
  • Kistler
  • Apseler olarak karşımıza çıkar.

  Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

  Vajinismusun en net belirtisi vajinal penetrasyona karşı duyulan yoğun korkudur. Bu korku neticesinde hastalarda istemsizce kasların kasılması durumu ortaya çıkar. Sert bir şekilde kasılan bu kaslar, penetrasyon esnasında yoğun bir acı hissedilmesine neden olur. Bu nedenle hastaların cinsel birleşme yaşamaları mümkün olmaz.

  Cinsel birlikteliğin yanı sıra hastalar, vajinal muayeneden korktukları için jinekoloğa başvurmaktan da çekinebilir. Aynı zamanda kullanması gereken fitil benzeri ilaçlar olduğunda bunları almaktan çekinebilir ya da tampon kullanımı da hastalarda korkuya neden olabilir.

  Vajinismus Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Vajinismus tedavisi, sorunun ana kaynağının tespit edilmesi üzerine planlanan bir süreçtir. Hastaların alanında deneyimli bir kadın doğum uzmanına başvurarak tedavi olması gerekir. Eğer mümkün ise hasta jinekolojik muayeneye alınarak fiziksel problemlerin olup olmadığı tespit edilir. Fiziksel bir sorun olduğu durumlarda mevcut problemin ortadan kaldırmasına yönelik en uygun tedavi yöntemine başvurulur. Enfeksiyon olan hastalarda gerekli ilaçlar hastaya reçete edilir. Kist gibi durumlar söz konusu ise gerekli görülmesi halinde cerrahi müdahaleye başvurulabilir.

  Psikolojik sebepler söz konusu olduğunda ise hastalara cinselliğe ısındırma egzersizleri verilir. Bu egzersizlerin yanı sıra sürecin disiplinler arası bir tedavi ile sürdürülmesi de oldukça faydalı olacaktır. Bu amaçla hastalar, cinsel terapi alanında deneyimli bir psikolog ya da psikiyatriste de yönlendirilebilir.

  Cinselliğe ısındırma egzersizleri, hastaların vajinal penetrasyona yönelik olarak duydukları yoğun korkuyu geride bırakmasına yardımcı olabilir. Pelvik taban egzersizleri, parmak egzersizler ve vajinal dilatatör egzersizleri bu süreçte yardımcı tedavi yöntemleridir.

  Vajinismus Tedavisi Ankara Ne Kadar Sürer?

  Vajinismus tedavisi, hastadan hastaya değişen sürelerde gerçekleştirilir. Bu nedenle genel bir süre ifade etmek doğru olmaz. Vajinismusa neden olan faktöre bağlı olarak tedavi planı ve süresi de hasta özelinde değişir. Özellikle psikoterapi yöntemleri ile desteklenen vajinismus tedavisi ortalama 10 hafta kadar sürebilir.

  Ankara Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2023

  Vajinismus tedavisi, sorunu kaynağında psikolojik faktörler yer aldığında disiplinler arası bir yaklaşımla gerçekleştirilir. Bu durumda hastalar, cinsel terapi alanında deneyimli bir psikoterapiste yönlendirilebilir. Alanında uzman bir kadın hastalıkları ve doğum hekimi ile beraber tedavi sürecini sürdüren terapistler, hastaların vajinismusu geride bırakmasına yardımcı olur. Vajinismusa neden olan faktörlerin ve tedavi sürecinin hastadan hastaya değişmesi ücretlerin de farklılık göstermesine neden olur. Ankara vajinismus tedavisi fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman’dan randevu alabilirsiniz.