Vajinoplasti Ankara

  Vajinoplasti Ankara; vajinal doğum, ilerleyen yaş, gebelik gibi birçok sebeple genişleyen vajinanın daraltılması işlemidir. Vajinal genişleme ise cinsel hayatta tatmin olamama, vajinal gaz çıkarma, sıklıkla enfeksiyon olma gibi problemlerle kişinin yaşam kalitesinin düşmesine sebep olabilir. Fonksiyonel şikayetlerin yanı sıra estetik kaygılar da kişinin özgüveninin düşmesine sebep olur. Bu gibi durumlarda vajinoplasti diğer bir deyişle vajina daraltma ameliyatına başvurulur. Vajinoplasti, ülkemizde ve dünyada labioplasti gibi sıklıkla tercih edilen genital estetik operasyonlarından biridir. Vajinoplasti Ankara hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için yazının devamını okuyabilir, kliniğimizi arayarak Op. Dr. Seda Tamsoy’dan randevu alabilirsiniz.

  Vajinoplasti Nedir?

  Vajinoplasti, halk arasındaki ismiyle vajina daraltma ameliyatlarında anatomik bozukluklar sebebiyle genişlemiş vajina cerrahi yöntemler ile daraltılarak duyarlılık hissinin artırılması hedeflenir. İç genital bölgeye uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Vajinoplasti kişi yaşadığı cinsel ilişkiden daha yoğun haz alır. Genişleyen vajinanın sebep olduğu orgazm olamama, idrar veya gaz kaçırma gibi şikayetleri vajinoplasti operasyonu ile giderilir. Hastaya vajinoplasti uygulanabilmesi için doğum yapmış olması veya ileri yaşlarda olması gerekmez. Önemli olan bölgedeki deformasyon miktarıdır.

  Vajina Neden Genişler?

  Vajinanın genişlemesine sebep olan birçok faktör vardır. Bu faktörlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Normal doğum sonrası bölgedeki travma
  • Bebeğin iri olmasından dolayı doğum sürecinde vajinada yırtıklar oluşması
  • İlerleyen yaş
  • Vajinayı tutan bağ dokusunun zayıflamış olması
  • Genetik faktörler

  Vajinadaki genişleme miktarı veya vajinanın genişleme sebebi her kadında farklıdır. Bu yüzden uzman doktor ile birlikte hastaya özel operasyon planlaması yapılır.

  Vajinoplasti ile Vajina Ne Kadar Daraltılmalıdır?

  Vajinoplasti ile vajinanın ne kadar daraltılacağı kişinin vajinasının ne kadar genişlediğine ve neden bu problemle karşı karşıya bağlı olduğuna göre değişkenlik gösterir. Yapılan doğum sayısı da vajina daraltma miktarında önemli bir faktördür. Bu operasyonla perinede yer alan dokuların dikişleri sağlamlaştırılır. Böylelikle cinsel yaşamın kalitesi artırılarak uzun sürede etkisini göstermesi sağlanır. Düşük bir ihtimal de olsa cerrahi müdahale sonrası vajina tekrar genişleyebilir. Bu genişleme kişinin yaşına, varsa sahip olduğu hastalıklar ve ilaçlara göre veya ani kilo alıp vermeye, doğum ve vücuttaki hormon seviyesine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

  Vajinoplasti Ameliyatı Kimlere Yapılır?

  18 yaşından büyük ve vajina genişlemesi problemi yaşayan, genel sağlık durumu iyi olan her kadın vajinoplasti ameliyatına başvurabilir. Ancak, hamile veya emzirme döneminde olan kadınların vajina daraltma operasyonuna başvurmaları önerilmez. Eğer kişi partneriyle cinsel ilişkiye girdiğinde orgazm olmakta sorun yaşıyorsa veya vajinasından ses geliyorsa vajinoplasti ameliyatı bu sorunların çözümünde önemli bir rol oynar.

  Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Steril bir klinik ortamında, alanında deneyimli olan uzman doktorlarca yapılması gereken vajinoplasti ameliyatı öncesi hastaya lokal veya genel anestezi uygulanır. Uygulanan anestezi sayesinde hasta herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Vajina girişinden başlayan, ortalama 6-7 cm uzunluğunda bir kesi yardımıyla bölgedeki fazla doku çıkarılır. Kendi kendine vücut içinde eriyen dikiş yardımıyla bölgede kalan doku birleştirilerek vajina daraltma işlemi tamamlanır. Operasyon ortalama 45-60 dakika sürer. Hasta ameliyattan hemen sonra birkaç saat dinlenip günlük rutinine dönebilir, yaklaşık 4-6 hafta sonra tamamen iyileşir. Ameliyat sırasında kullanılan dikişleri vücudun emdiği için cerrahi müdahale sonrasında dikişlerin çıkarılması gerekli değildir.

  Vajinoplasti Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Vajinoplasti ameliyatı sonrası kanama ve hafif ağrı görülmesi normaldir, hastanın telaş yapmasına gerek yoktur. Cerrahi müdahalenin gerçekleştiği gün kişi günlük rutinine dönebilir, yaklaşık 6-8 saat sonra hekiminin tavsiyesiyle duş alabilir. Ancak daha önce duş alması önerilmez. Ameliyatlı bölgeye düzenli pansuman yapılmalı ve doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. İdrar sonrası bölge önden arkaya doğru temizlenmeli, enfeksiyon riskini minimuma indirebilmek için hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

  Ameliyattan sonra sigara tüketimi bırakılmalı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. İyileşme süreci tamamlanana kadar yani ortalam 4-6 hafta boyunca ağır egzersizlerden kaçınmak; deniz, havuz, sauna gibi toplu bulunan alanlara girmemek önemlidir. Ayrıca bu süre zarfında doktorun onayı olmadan cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez.

  Vajinoplasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  Her cerrahi müdahalede olduğu gibi vajinoplasti operasyonunda da komplikasyon riski vardır. Bu riski en aza indirebilmek için ameliyatın steril bir klinik ortamında alanında uzman ve deneyimli bir hekim tarafından yürütülmesi gerekir. Vajinoplasti ameliyatının riskleri arasında vajinada kanama, bağırsakların zedelenmesi ve cinsel birliktelik sırasında ağrı yaşanması bulunmaktadır. Bu riskler yanı sıra ameliyat sonrası hastanın beklentisi karşılanmamış olabilir. Bu durumu önlemek adına operasyon öncesi hasta beklentilerini doktoruna açıklamalı, doktor hastanın durumuna göre bir planlama yapmalıdır.

  Vajinoplasti Sonrası Dikiş İzi Kalır Mı?

  Vajinoplasti operasyonu sırasında vajinanın iç ve dış kısmına dikişler atılır. Ancak bu dikişler kendi kendine eriyebilen bir materyalden yapılır ve oldukça ince bir yapıya sahiptir. Bu yüzden cerrahi işlem sonrasında dikiş iz bırakmayabilir veya dışarıdan fark etmesi zor olacak kadar ince bir iz kalabilir. Vajinoplasti sonrası vajinanın eski haline dönmesi nadir karşılaşılan bir durum olup hastanın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir.

  Ankara Vajinoplasti Fiyatları 2023

  Normal doğum, doğumun zorlu geçmesi, ileri yaş, genetik faktörler ve daha birçok sebepten dolayı yaşanan vajinanın genişlemesi birçok kadının deneyimlediği bir problemdir. Vajinadaki genişleme bir anatomik bozukluk olup idrar ve gaz kaçırma, cinsel hayatın kalitesinin düşmesi gibi birçok sorunu beraberinde getirir. Bu problemi çözmek için uzman hekimler sıklıkla vajinoplasti ameliyatına başvurur. Ameliyat sonrasında kişinin cinsel hayatından aldığı haz artar ve yaşam kalitesi iyileşir. Ankara vajinoplasti fiyatları 2023 hakkında bilgi sahibi olmak için kliniğimizi arayabilir, Op. Dr. Seda Tamsoy ile iletişime geçebilirsiniz.