Yumurtalık Kisti Tedavisi Ankara  

  Yumurtalık kisti tedavisi Ankara medikal ve cerrahi yolla yumurtalık kistlerinin yok edilmesine yönelik işlemlerdir. Vücutta farklı organ ve dokularda oluşabilen içi sıvı, katı ve hava dolu olan iyi ve kötü huylu oluşumlara kist adı verilmektedir. Kadınlarda sıklıkla karşılaşılan rahim ve yumurtalık kistleri ise kadın üreme organında farklı sorunlara yol açabilmektedir. Bu kistler adet düzensizliği, ağrılı adet kanaması (dismenore), kısırlık gibi semptomlara neden olabilir. Yumurtalık kisti tedavisi kistin türüne bağlı olarak değişmekle beraber semptom göstermeyen kistlerde takip edilme, kistlerin boyutunun küçültülmesine yönelik ilaç tedavisi veya cerrahi işlem kullanılabilmektedir. Kistin boyutuna ve lokasyonuna göre kapalı ameliyat yöntemi ve açık ameliyat yöntemleri tercih edilebilir. Yumurtalık kisti tedavisi Ankara hakkında detaylı bilgi edinmek için Op. Dr. Seda Tamsoy ile iletişime geçebilirsiniz.

  Yumurtalık (Over) Kisti Nedir?

  Dışı kist duvarı adı verilen zarla kaplı içi dolu kese benzeri yapılar kist olarak adlandırılırken, bu kistlerin yumurtalık ve rahim içerisinde oluşması durumunda yumurtalık ve rahim kisti olarak isimlendirilir. Yumurtalık kistleri kendiliğinden iyileşebileceği gibi ilaç tedavisi de gerektirebilir. Aşırı folliküler kistler oluşumu sebebiyle ortaya çıkan polikistik over sendromunda ilaç tedavisi ve düzenli takibin yanı sıra cerrahi operasyon da uygulanabilir.

  Yumurtalık Kisti Neden Oluşur Ve Çeşitleri Nelerdir?

  Her ovulasyon döneminde folikül adı verilen ve yumurta hücrelerini taşıyan yapılar oluşur. Bu foliküller döllenme olmadığı takdirde adet kanamasıyla parçalanarak atılır fakat foliküllerin hormon düzensizliğine bağlı olarak çatlamaması sonucu yumurtalık kistleri oluşmaktadır. Yumurtalık ve rahim kistleri, kistin içeriği ve oluştuğu bölgeye göre farklı çeşitlerde görülebilir. Bunlar başlıca korpus luteum, folikül kistleri, çikolata kisti, dermoid kistler ve tümoral  kistlerdir.

  • Korpus luteum kisti yumurtlama (ovulasyon) sebebiyle oluşan bu kistler adet döneminde tamamen veya büyük miktarda kaybolmaktadır. Korpus luteum, gebelik döneminde bir süre boyunca progesteron üretimi sağlar. Korpus luteum yapısının kiste dönüşmesi ve 3-4 cm büyüklüğüne gelmesi ile korpus luteum kisti oluşmaktadır.
  • Folikül kisti, ovulasyonda üretilen yumurtanın parçalanmayıp büyümeye devam etmesiyle oluşur. Bu kistler 2-3 cm kadar olabilirken genelde komplikasyon yaratmazlar. Büyük folikül kistlerinin küçültülmesi için doğum kontrol ilaçları kullanılır. Folikül kistleri özellikle gençlerde sıklıkla karşılaşılan bir yumurtalık kisti türüdür.
  • Çikolata kisti rahimde menstrüel döngü ile gelişen ve sonra yok olan endometrium yapısından oluşur. Çikolata kisti endometrial dokunun rahim içi dışında farklı bir bölgede oluşmasıyla ortaya çıkar. Çikolata kisti karın ve sırt bölgesinde, cinsel ilişki sırasında ağrı sebep olabilirken kısırlığa da neden olabilir.
  • Germ hücreli tümörler , kötü huylu olarak gelişim gösteren over kistleridir. Bu tümörlü kistler cerrahi mücadele ile alınabilir iken bazı durumlarda ameliyatın yanında kemoterapi uygulaması da gerekli olabilir.

  Bunların dışında yumurtalık kistleri gebelik döneminde oluşanlar, fonksiyonlu ve fonksiyonsuz kistler gibi farklı çeşitlendirmeler ile de ayrılabilir.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nedir?

  Yumurtalık kistleri bazı hastalarda hiç belirti vermeden oluşabilir iken çoğu yumurtalık kisti hastalarda şikayetlere sebep olabilmektedir. Bu belirtiler:

  • Adet döneminde şiddetli ağrı görülmesi (dismenore)
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Adet döneminde kabızlık ve ağrılı büyük tuvalet yapma
  • Tekrar eden başarısız gebelikler, düşük ve kısırlık
  • İdrar yapmada problemler
  • Pelvik bölgede (alt karın çevresi) ağrı ve kramplar
  • Adet düzensizliği
  • Adet kanamasında anormallikler şeklinde kendini gösterebilmektedir.

  Hiç belirti vermeyen kist oluşumları ise rutin kontrollerde tespit edilebilmektedir. Kesin tanı yönteminde bu belirtiler yeterli değildir. Kesin tanı koyabilmek için hekim muayenesi ile karın bölgesinin kontrolü sağlanır. Ultrason ve MR yöntemleri kistlerin boyut, lokasyon ve miktarı hakkında bilgi vermektedir. Tümörlü hücre oluşumundan şüphe ediliyorsa tetkikler MR ve kan testi ile desteklenmektedir.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Nedir?

  Yumurtalık kisti tedavisi hastanın gebelik planlamasına, kistlerin durumuna, hastada gösterdiği semptomlara ve kötü huylu olmasına bağlı olarak tedavi gerektirebilir. Bunun dışında, kistin hastada herhangi bir sağlık sorunu yaratmadığı ve kistin iyi huylu olduğu durumda takip yöntemi izlenebilir.Takip durumunda kistte ters dönme ya da kanser riski taşıması gibi sorunlar olursa tedavi yöntemleri uygulanır. 3 ve 6 aylık aralıklar ile takip yöntemi izlenebilir. Bu kistler zamanla kendiliğinden kaybolma eğilimi göstermektedir.

  Zamanla kaybolmayan, fazla büyük veya çok sayıda olan ya da kanser riski taşıyan yumurtalık kistleri tedavi olmalıdır. Kanser riski taşıyan kistlerde cerrahi yöntemle kist alınır ve gerekli görülürse kemoterapi tedavisi ile birleştirilir. Diğer yandan hamilelik planı olmayan hastalara doğum kontrol hapları reçetelendirilebilir. Fakat hamilelik planı olan hastalarda kistler kapalı veya açık ameliyat yöntemi ile alınmalıdır.

  Kapalı yöntemle yapılan yumurtalık kisti ameliyatları laparoskopik veya robotik şeklinde yapılabilir. Bu ameliyatlarda alt karın bölgesine uygulanan mini kesikler sayesinde cerrahi cihazlar yerleştirilir. Aynı anda görüntüleme yapılırken kistler cerrahi cihazlar ile çıkartılır. Açık ameliyat yöntemi ise iki yumurtalıkta da kist bulunduğu, kistin aşırı büyüdüğü veya kanser riski teşkil ettiği durumlarda açık ameliyat yöntemi kullanılmaktadır. Açık ameliyat yönteminde büyük bir kesik karın bölgesine atılır ve buradan kistin temizlenmesi sağlanır.

  Ankara Yumurtalık Kisti Tedavisi Fiyatları

  Yumurtalık kistleri hormon düzensizliği sebebiyle foliküllerin çatlamadan büyümeye devam etmesi sonucu oluşur. Yumurtalık kistleri aşırı büyüdükleri ve çok sayıda oldukları zaman hastalarda farklı tıbbi sorunlara sebep olabilir fakat çoğu yumurtalık kisti belirti göstermeden kendiliğinden kaybolur. Yumurtalık kistleri çoğunlukla iyi huylu olsalar da kanser riski teşkil ederse vücuttan çıkarılmalıdır. Yumurta kisti tedavisinde medikal yöntem, laparoskopik, robotik ve açık ameliyat gibi yollar kullanılabilir. Ankara yumurtalık kisti tedavisi fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.