Adet Düzensizliği Ankara

  Ankara adet düzensizliği; kadınlar arasında oldukça yaygın olarak görülen bir sorundur. Genellikle hormonal düzendeki dengesizlik sonucunda ortaya çıkan bu durum, stres gibi psikolojik faktörler nedeni ile de gelişebilir. Aynı zamanda yumurtalık kistleri, rahim içi miyomlar, polipler gibi kitleler neticesinde de adet düzensizliği ortaya çıkabilir. Birçok farklı neden sonucunda gelişebilen bu durum, genellikle ilaç tedavisi ile çözüme kavuşturulur. Ancak özellikle ilaç tedavisine cevap vermeyecek kist ve kitlelerin olması halinde cerrahi müdahaleye de başvurulması gerekebilir.

  Altında yatan faktöre göre tedavi sürecinin hastadan hastaya değiştiği adet düzensizliği, adet kanamalarında yaşanan değişimler ile kendini belli eder. Bu tür bir durumla karşılaşmanız halinde alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız gerekir. Başvurduğunuz hekim gerekli test ve tetkikleri yaptıktan sonra size en uygun tedavi yöntemini belirler.

  Yazımızın devamında adet düzensizliği ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara adet düzensizliği tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman’dan randevu alabilirsiniz.

  Adet Döngüsü Nedir?

  Kadınlarda ergenlik dönemine girilmesi ile beraber üreme fonksiyonları aktif hale gelir ve buna bağlı olarak da adet kanamaları başlar. Her bir döngü içerisinde yumurtalıkların içerisinde bulunan foliküllerin içerisinde yumurta hücreleri gelişir. Yumurtalamanın olması ile beraber, rahmin iç tabakası döllenmiş yumurtanın tutunabileceği ideal ortamın sağlanabilmesi için kalınlaşır.

  Endometrial doku olarak bilinen rahmin iç dokusu, değişen hormon seviyeleri sonucunda bu döngü içerisinde kalınlaşıp incelir. Gebeliğin olmadığı aylarda kalınlaşan endometrial doku, tekrardan incelebilmek ve bir sonraki döngüye hazırlanmak amacı ile pul pul dökülerek incelir. Dökülen bu doku, regl kanaması ile vücuttan atılır. Sağlıklı bireylerde bu döngü ortalama 28 gün içerisinde tamamlanır.

  Adet Düzensizliği Nedir?

  Adet kanamasının 21-35 günde bir görülmesi, normal olarak kabul edilir. Bu sürenin ortalama 5-7 günü regl kanaması ile geçer. Sağlıklı bireylerde düzenli bir adet döngüsü söz konusudur. Kanama miktarı ise günde ortalama 3-4 ped kullanımını gerektirecek kadardır. Ancak çeşitli faktörler sonucunda kanama miktarında artma ya da azalama görülebileceği gibi iki regl arasındaki süre de normal sınırların dışına çıkabilir. Bu durum adet düzensizliği olarak adlandırılır.

  Adet düzensizliği, kanamada yaşanan anormalliğe bağlı olarak farklı türlere ayrılır. Başlıca adet düzensizliği türleri şu şekildedir:

  • Hipermenore: Regl kanamasının normalden fazla olması.
  • Hipomenore: Kanamanın olması gerekenden az olması.
  • Metroraji: Regl kanamasının düzensiz aralıklarda yaşanması.
  • Menoraji: 7 günden uzun regl kanamasının görülmesi.
  • Oligomenore: İki adet döngüsü arasında 35 günden fazla süre olması.
  • Polimenore: : İki adet döngüsü arasında 21 günden az süre olması.
  • Menometroraji: Düzensiz aralıklarla, olması gerekenden fazla kanama olması.

  Adet Düzensizliği Neden Olur?

  Adet düzensizliği birçok farklı nedene bağlı olarak görülebilir. En sık karşılaşılan adet düzensizliği nedeni hormonal dengesizliktir. Bunun yanı sıra;

  • Yumurtalık kistleri
  • Polikistik over sendromu
  • Endometriozis hastalığı ve çikolata kistleri
  • Rahim içi miyom ve polipler
  • Hormon seviyelerinin düşük olması nedeniyle endometrial tabakanın yeterli destek alamaması
  • Rahim duvarı kalınlaşması olarak da bilinen endometrial hiperplazi
  • Rahim ve yumurtalık kanserleri
  • Stres, depresyon, anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklar
  • Diyabet, tiroit gibi kronik rahatsızlıklar
  • Dış gebelik
  • Vajinal enfeksiyon da adet düzensizliğine neden olabilen diğer etmenler olarak karşımıza çıkar.

  Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

  Adet düzensizliğinin en temel belirtisi regl kanamalarında ortaya çıkan değişimlerdir.

  • Regl kanamasının 21 günden kısa sürede da 35 günden uzun sürede bir olması
  • Regl kanamasının 2 günden kısa ya da 7 günden uzun sürmesi
  • Regl döneminde şiddetli vajinal kanama görülmesi
  • Yoğun sancı ve kramplar
  • Kansızlık
  • Baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluk adet düzensizliği belirtileri olarak sıralanabilir.

  Adet Düzensizliği Zararları Nelerdir?

  Özellikle adet düzensizliğini aşırı kanama biçiminde görüldüğü hastalarda kansızlık durumu ortaya çıkabilir. Kansızlık ise dikkat eksikliği, halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü gibi durumlara neden olabilir. Polikistik over sendromunun neden olduğu adet düzensizliğinin görüldüğü hastalarda ise insülin direnci ve diyabet gibi rahatsızlıkları ortaya çıkması ihtimali bulunur.

  Adet Düzensizliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Adet düzensizliği tedavisi için hastaların alanında deneyimli bir kadın doğum uzmanına başvurması gerekir. Hastayı detaylı olarak muayene eden hekim belirli test ve tetkiklere başvurur. Bu değerlendirmeler sonucunda adet düzensizliğine neden olan temel faktörler belirlenir. Bu faktörün belirlenmesinin ardından hasta için en uygun tedavi yöntemi belirlenir.

  Hormonal düzensizlik, yumurtalık kisti ya da polikistik over sendromu olan hastalarda genellikle ilaç tedavisine başvurulur. Bu noktada hastalara en sık reçete edilen ilaçlar doğum kontrol hapları olarak karşımıza çıkar. Doğum kontrol hapları, yumurtalıklarda meydana gelen kistlerin önüne geçilmesine yardımcı olurken aynı zamanda hormonal düzenin de yeniden sağlanmasına katkı yapar. Gerekli görülmesi halinde hastalara hormonal ilaçlar da verilebilir.

  Belirli bir seviyeden daha büyük olan kistler söz konusu olduğunda, rahimde yumurta ya da polip olduğu tespit edildiğinde ise cerrahi yöntemlere başvurulması söz konusu olabilir. Cerrahi yöntemlere başvurulup başvurulmayacağına rahimde ya da yumurtalıklarda olan kitlenin boyutunca ve hastada yarattığı şikâyetlere bakılarak karar verilir. Hastanın yaşam kalitesini çok olumsuz yönde etkileyen ya da ileriye dönük risk barındıran durumlar söz konusu ise cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulması tercih edilebilir.

  Ankara Adet Düzensizliği Tedavisi Fiyatları

  Adet düzensizliği, her hastada farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu durum uygulanacak olan tedavinin de hastadan hastaya değişmesine neden olur. Tedavi sürecinin farklı olması ise ücretlerin de değişmesi durumunu beraberinde getirir. Ankara adet düzensizliği tedavisi fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman’dan randevu alabilirsiniz.