Kapalı Rahim Ameliyatı Ankara

  Kapalı rahim ameliyatı Ankara çeşitli yöntemler uygulanarak rahim yapısının tıbbi sebepler ile çıkarılmasıdır. Rahim ameliyatı diğer ismiyle histerektomi açık (abdominal ve vajinal histerektomi)  veya kapalı (laparoskopik histerektomi)  ameliyat yöntemleri ile gerçekleşebilir.  Histerektomi rahim yapısının tamamen alındığı, sadece rahim gövdesinin alındığı veya rahim ile birlikte yumurtalıkların da alındığı şekillerde üç farklı yolla yapılabilir.  Ameliyatın organ bakımından ne kadar kapsamlı olduğu histerektomi gerektiren rahatsızlığa göre değişiklik gösterebilir.

  Rahim ameliyatı, kanser, tedaviye yanıt vermeyen rahatsızlık ve hastalıklarda, vajinal anormalliklerde tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Histerektominin kapalı yöntemle yapıldığı ameliyatlar minimal invaziv olduğundan dokuya verilen hasarı minimuma indirir ve iyileşme süreci açık ameliyata göre daha sorunsuz ve hızlı geçmektedir. Kapalı rahim ameliyatı Ankara hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman ile iletişime geçebilirsiniz.

  Rahim Ameliyatı (Histerektomi) Ankara Nedir?

  Kadın üreme sisteminin bir parçası olan uterus (rahim) yapısının alınmasına yönelik ameliyat yöntemi rahim ameliyatı ya da histerektomi olarak adlandırılır. Histerektomi farklı cerrahi yöntemler kullanılarak abdominal, vajinal ve laparoskopik olmak üzere üç farklı cerrahi yaklaşım ile gerçekleşebilir. Ayrıca histerektomi ameliyat ile çıkarılacak organlara göre de farklı isimler alabilir. Bunlar radikal histerektomi, total histerektomi, parsiyel histerektomi olmak üzere üç çeşittir.

  Radikal histerektomi rahim yapısının yanı sıra yumurtalık ve fallop tüpleri gibi üreme organlarının da ameliyat ile çıkarıldığı operasyondur. Total histerektomi uterusun bir bütün olarak çıkarıldığı operasyon iken parsiyel (subtotal) histerektomi uterusun gövde kısmının alındığı ameliyattır.

  Rahim Ameliyatı Neden Uygulanır?

  Rahmin çıkarılması özellikle tedavi edilemeyen, tedaviye cevap vermeyen rahimde oluşan kadın hastalıkları ve rahatsızlıklarını çözmek için gerekli olabilir. Rahim ameliyatı gerektirebilecek durumlar ;

  • Endometrium tabakasının uterus dışında başka bir bölgede geliştiği endometriozis oluşumunda
  • Doğum sonrası kontrol altına alınamayan vajinal kanama olduğunda
  • Rahim yapısında deformasyonlar ( rahim yırtığı, rahim sarkması gibi) olduğunda
  • Travmatik doğum yaşandığında
  • Rahim ve yumurtalık kanseri tedavisinde
  • Miyom ve polip gibi rahimde oluşan iyi huylu tümör lezyonlarının tedavisinde
  • Tedavi edilemeyen şiddetli karın, kasık ve adet ağrılarında şeklinde sıralanabilir.

  Histerektominin acil gerekli olduğu durumlar ağır yaralanma, doğum sırasında aşırı kan kaybına sebep olabilecek durdurulamayan kanamalar ve ağır seyreden enfeksiyon hastalıkları gibi sebeplerdir.

  Açık Rahim Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

  Abdominal, vajinal ve kapalı yöntemler ile rahim ameliyatı uygulanabilmektedir. Abdominal histerektomi (açık rahim ameliyatı) karın üzerine yapılan geniş bir kesi ile gerçekleşir. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyatta karına 7-10 cmlik bir kesi atıldıktan sonra bu kesi üzerinden rahim çıkarılır. Abdominal histerektomi vajinal ve laparoskopik yöntemlere göre daha fazla komplikasyon riski taşır. Ayrıca abdominal histerektomide atılan geniş kesi ameliyat izi bırakmaktadır.

  Vajinal histerektomi yönteminde rahim vajen içerisinde yapılan bir kesi ile çıkarılmaktadır. Vajinal histerektominin abdominal histerektomiye kıyasla avantajı oluşan yara izinin vajen içerisinde kalması ve belli olmamasıdır. Ayrıca vajinal histerektomide dokuya verilen hasar yine abdominal yöntemden daha az miktarda olmaktadır.

  Kapalı Rahim Ameliyatı (Laparoskopik Histerektomi) Nasıl Uygulanır?

  Laparoskopik histerektomi rahime çıkarılırken büyük kesi yapılmadan gerçekleştirilen operasyondur. Kapalı rahim ameliyatı da diğer histerektomi yöntemleri gibi genel anestezi altında yapılır. Laparoskopik histerektomide karın bölgesine açılan bir cm boyutundaki kesikler üzerinden cihazlar rahim içerisine yerleştirilir. Burada önemli olan detay karın içerisinin iyi görüntülenmesi için karın karbondioksitle şişirilir ve laparoskop adı verilen ucunda kamera bulunan cihazlar ile görüntüleme yapılır. Laparoskopların yanı sıra yerleştirilen cerrahi cihazlar ile rahim ameliyatı gerçekleşir. Eğer radikal histerektomi uygulanacaksa rahim ile beraber yumurtalık , fallop tüpleri ve lenf bezleri de alınabilir.

  Kapalı Rahim Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır? 

  Kapalı rahim ameliyatından sonra hastanın iyileşme süresi ve komplikasyon riski açık ameliyat yöntemine kıyasla daha azdır fakat kapalı rahim ameliyatı sonrası da dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunur. Kapalı rahim ameliyatı sonrası:

  • Hastanın 24 ile 48 saat arasında hastanede müşahede altında tutulması
  • Hekim tarafından ilaç reçetelendirilmesi yapıldığı takdirde bu ilaçların kullanılması
  • Ameliyatta karbondioksit ile şişirilen karın bölgesi bütün gazı atana kadar ağır kaldırılmaması
  • Hekimin belirlediği takvime uygun şekilde günlük hayata ve cinsel yaşama dönülmesi gibi önlemler alınarak ameliyat sonrası olası bir komplikasyon engellenebilir.

  Kapalı rahim ameliyatı sonrası bir süre kanama ve lekelenme devam edebilir. Ameliyat sebebiyle oluşan vajinal kanama ve lekelenmeler geçtikten sonra hastalar adet kanaması yaşamamaktadır.

  Yumurtalıkların alındığı histerektomi sonrası menopoz semptomları görüleceğinden hastanın tıbbi bir sorun yaşamaması için hormon replasman tedavisi uygulanabilir. Hastalar ameliyattan sonra 6-8 hafta içerisinde tamamen iyileşirler ve cinsel hayatlarına devam edebilirler fakat histerektomi sonrası gebe kalınmaz.

  Ankara Kapalı Rahim Ameliyatı Fiyatları

  Kapalı rahim ameliyatı yani laparoskopik histerektomi rahim ve üreme organlarının cerrahi işlem ile alınmasına yönelik operasyondur. Rahim ameliyatı kadınların yaşadığı ve kontrol altına alınamayan hastalık ve rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla açık veya kapalı yöntemle uygulanabilir. Açık ameliyat yönteminin komplikasyon riskinin fazla olması, ağrılı ve uzun süre iyileşme dönemi sebebiyle laparoskopik histerektomi tercih edilmektedir. Kapalı rahim ameliyatı dokuya çok zarar vermediği için enfeksiyon gibi riskler bu operasyonda daha azdır. Ankara kapalı rahim ameliyatı fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.