Kolposkopi Ankara

  Rahim, kadınların doğurganlıkları ve hormon dengeleri açısından önemli rolleri olan bir organdır. Rahim ve rahimin çevresinde yer alan dokularda birtakım rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu rahatsızlıklar âdet düzeninde bozukluklara, normal olmayan vajinal akıntılara hatta bazı durumlarda kanserli kitlelere bile yol açabilirler. Tüm bu rahatsızlıklara karşı gerekli önlemlerin alınabilmesi veya ihtiyaç duyulan tedavilerin hastaya ulaştırılabilmesi için rahmin incelenmesi gerekir. Kolposkopi işlemi de rahim ve rahim ağzını incelemek, olası rahatsızlıkları araştırmak için kullanılan ileri bir görüntüleme uygulamasıdır.

  Kolposkopi işlemi sayesinde kadınlardaki HPV riski değerlendirilebilir. HPV’ye veya diğer faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen rahim ağzı kanserine yönelik araştırmalar yapılabilir. Kanlı vajinal akıntı ve ilişki sonrası kanama gibi sorunların nedeni araştırılabilir. İşlem sırasında, daha detaylı laboratuvar araştırmaları yapmak adına kalposkopik biyopsi isimli doku örneği alma işlemi gerçekleştirilebilir. Tüm bu incelemeler ve araştırmalar sayesinde olası rahatsızlıklar tespit edilebilir ve gerekli tedaviler hastaya ulaştırılabilir.

  Kolposkopi Ankara işlemi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Kolposkopi Nedir?

  Kolposkopi, vajina ve rahim ağzının bazı hastalıklar açısından detaylı olarak incelenmesine olanak sağlayan bir görüntüleme tekniğidir. Bu uygulama kolposkop isimli ışıklı bir cihaz yardımı ile yapılır. Kolposkop isimli cihaz sayesinde vajina ve rahim ağzındaki anormal doku değişimleri veya kitle oluşumları gözlemlenebilir. HPV virüsü taşıdığından şüphelenilen kadınlara smear testi yapılır. Eğer smear testi sonucu anormalse ve veya HPV POZİTİFLİĞİ var ise  hastanın rahim ağzı, kolposkopi işlemi ile rahim ağzı kanseri riskine karşı incelenir. Bu sayede rahim ağzı kanserine   dönüşebilecek  ciddi rahatsızlıklar teşhis edilebilir ve gerekli tedaviler sağlanabilir.

  Kolposkopik Biyopsi Nedir?

  Kolposkopik biyopsi, kolposkopi işlemi sırasında incelenen bölgeden bir miktar doku örneği alınmasıdır. Bu doku örneği sayesinde daha detaylı araştırmalar yapmak mümkündür. Bazı durumlarda, rahatsızlıkları yalnızca gözlemleyerek tespit etmek mümkün değildir. Bu yüzden bir rahatsızlığı olduğu düşünülen bölgeden doku örneği almak ve bu örneği laboratuvar ortamında incelemek gerekir. Kolposkopik biyopsi de tam olarak bu amaçla yapılan işlemlerden biridir.

  Kolposkopi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Kolposkopi işlemi şu gibi durumlarda yapılabilir:

  • Smear testi sonrasında elde edilen bulguların anormal olması.
  • Cinsel birlikteliklerin ardından kanama görülmesi.
  • Âdet döneminin dışında kanlı vajinal akıntı görülmesi.
  • Rahim ağzı kanserine yol açabilecek bir HPV virüsü türünün varlığında.
  • Herhangi bir sebepten rahim ağzı kanserinden şüpheleniliyorsa.
  • Rahim ağzını örten epitel dokuda anormal bir durum olduğundan şüpheleniliyorsa (CIN 1, CIN 2, CIN 3).
  • Vajina ve vulva çevresinde bulunan lezyonları değerlendirmek için.
  • Gebelik dönemi sırasında çeşitli incelemelerde bulunmak için.
  • Rahim ağzı ile alakalı operasyonlardan önce kontrol için.

  Kolposkopi birçok rahatsızlığın tespit ve değerlendirme sürecinde kullanılmaktadır.

  Kolposkopi Nasıl Yapılır?

  Kolposkopi sırasında hastanın jinekolojik muayene masasına uzanması istenir. Daha sonra ise spekulum isimli aparat yardımı ile vajina aralanır. Vajinal bölge özel bir solüsyon yardımı ile yıkanır. Kolposkop isimli cihazın kamerası vajina girişine hizalanır. Bu cihaz hastanın vajinasından içeri girmez. Cihazın kamerası sayesinde gerek vajinal dokular gerekse rahim ağzında yer alan dokular 40 kata kadar büyütülebilir. Böylece gerekli incelemeler yapılır. Eğer şüpheli bir oluşum tespit edilirse işlem sırasında özel bir alet yardımı ile şüpheli bölgeden doku örneği alınabilir. Kolposkopi işlemi ortalama 10 dakika içerisinde tamamlanır. Ancak bu sürenin kişiden kişiye bir miktar değişebileceğini unutmamak gerekir.

  Kolposkopi Sonrası Dikkat Edilecekler Nelerdir?

  Kolposkopi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • Normalde kolposkopi sonrası kanama görülmez, kolposkopiye biyopsi işlemi eşlik etmişse bir miktar kanama görülebilir. Bu kanama oldukça hafiftir ve kendiliğinden durur.
  • Bazı bireylerde kolposkopi sonrası akıntı görülebilir. Bu akıntılar, vajinanın yıkanması için kullanılan özel solüsyon sebebi ile oluşabilmektedirler. Eğer akıntının renginde veya kokusunda anormal bir durum varsa doktora başvurulmalıdır.
  • Kolposkopi sonrası cinsel ilişki bir süre önerilmez.
  • Hastaların duş almalarında veya banyo yapmalarında bir sakınca yoktur.
  • Eğer düzenli olarak kullanılan ilaçlar varsa işlem öncesinde doktor, bu ilaçlar hakkında bilgilendirilmelidir. İşlem sonrasında ise doktor önerisine göre ilaçlara devam edilebilir.
  • Kolposkopi sırasında ağrıya sebep olabilecek bir işlem yapılmaz. Ancak kolposkopi sonrası ağrı oluşursa konu hakkında doktora danışılabilir.

  Kolposkopik Biyopsi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

  Kolposkopi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

  Kolposkopi işlemi sırasında yapılan normal incelemeler anlık olarak değerlendirilebilir. Kolposkopik biyopsi sonuçları ise birkaç gün ila 1 hafta içerisinde çıkabilmektedir. Bu süre, yapılan incelemelerin türüne ve laboratuvar yoğunluğuna göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Kolposkopi Sonucu Nasıl Değerlendirilir?

  Kolposkopi sırasında ilk olarak görsel değerlendirmeler yapılır. Kadın doğum uzmanları, kolposkopi cihazının kamerası yardımı ile rahim ağzı dokularını 40 kata kadar büyüterek incelerler. Bu incelemeler sırasında dokulardaki damar oluşumları, kitleler ve lezyonlar değerlendirilir. Eğer anormal bir durumdan şüphelenilirse biyopsi işlemi yapılabilir. Biyopsi işlemi ile alınan dokular ise laboratuvar ortamında çok daha detaylı olarak incelenir. Daha sonra ise bu inceleme hakkında bir rapor oluşturulur ve doktora ulaştırılır. Doktor da bu inceleme raporu çerçevesinde hastayı bilgilendirir.

  Ankara Kolposkopi Fiyatları 2023

  Kolposkopi sayesinde rahim ağzı kanseri gibi oldukça tehlikeli hastalıkları tespit etmek mümkündür. Yine anormal kanama nedenlerini araştırmak, anormal akıntıların sebeplerini incelemek gibi amaçlarla da kolposkopi işlemine başvurulabilir. Bu yüzden oldukça önemli bir uygulamadır.

  Kolposkopi ücreti klinikten kliniğe veya hastaneden hastaneye farklılaşabilmektedir. Ankara kolposkopi fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.