Kürtaj Ankara

  Kürtaj Ankara; istenmeyen gebeliklerin ya da anne adayının hayatını riske sokan hamileliklerin tıbbi müdahale yolu ile sonlandırılması işlemidir. Günümüzde kürtaj tekniği olarak en sık başvurulan uygulama rahmin içine ters basınç uygulanmasıdır. Vakumlu kürtaj ya da vakumla kürtaj olarak bilinen bu işlem, gebelik materyalinin boşaltılmasını sağlar. Diğer Ankara kürtaj tekniklerine göre çok daha az risk barındırması sayesinde, günümüzde en sık tercih edilen uygulamadır. Kelime anlamı olarak kazıma manasına gelen kürtaj Ankara, geçmişte cerrahi aletler yardımı ile rahim içinin kazınarak temizlenmesi anlamına gelirdi. Bu yöntem rahim duvarının delinmesi gibi riskler barındırdığı için zaruri haller dışında günümüzde çok sık tercih edilmez.  Yazımızın devamında kürtaj ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara kürtaj fiyatları 2023 hakkındaki tüm sorularınız için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman’dan randevu alabilirsiniz.

  Kürtaj Nedir?

  Kürtaj Ankara, gebeliğin cerrahi teknikler uygulanarak sonlandırılmasıdır. Ülkemizde gebeliğin ilk 10 haftasına kadar istenmeyen gebelikler kürtaj ile sonlandırılabilir. İstenmeyen gebeliklerin yanı sıra anne adayında hayati risk oluşturan veya anormal seyreden gebelikler de tıbbi yöntemlere başvurularak sonlandırılabilir. Bu uygulama esnasında rahmin içinde gelişmiş olan gebelik materyali ve embriyo alınır. Kürtaj esnasında rahim içinin tamamen boşaltılması ve gebelik materyalinin tümüyle dışarı alınması oldukça önemlidir. Bu işlem için önceden rahmin içi küret ismindeki sert metal cerrahi aletler ile kazınırdı. Kürtaja adını veren bu kazıma işlemi, rahim duvarının delinmesi gibi riskleri de beraberinde getirirdi. Günümüzde bu riskleri en aza indirmek için artık vakumlu aspirasyon yöntemine başvurulur. Vakumlu kürtaj olarak da bilinen bu işlemde rahmin içine ters basınç uygulandığı için risk çok daha azdır.

  Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

  Kürtaj uygulamaları, her ülkede farklı yasal çerçevelere sahiptir. Bu yasal zeminler, kürtajın hangi durumlarda yapılabileceğini de belirler. Ülkemizde gebeliğin ilk 10 haftasına kadar istenmeyen hamilelikler kürtaj ile sonlandırılabilir. İstenmeyen hamileliklerin yanı sıra;

  • Fetüste gelişim bozukluklarının olması
  • Kromozom bozuklukları
  • Anne adayının hamilelik ve doğum sürecini olumsuz yönde etkileyecek bir hastalığa sahip olması
  • Gebelik veya doğumun anne adayında hayati riske neden olması gibi durumlarda da kürtaja başvurmak mümkündür.

  Kürtaj Ankara Nasıl Yapılır?

  Kürtaj birden fazla yöntemle gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Küret adı verilen cerrahi aletler ile rahmin temizlenmesinin yanı sıra vakumlu aspirasyon uygulanması ile de gebelik sonlandırılabilir. Güvenli kürtaj Ankara esnasında hastalara anestezi uygulanır. Tercih edilen yönteme bağlı olarak lokal veya genel anestezi uygulamasına başvurmak mümkündür. Hastalara damar yolundan verilen sedatif ilaçlar da söz konusu olabilir. Bu sayede kürtaj esnasında hastalar, uyku halinde tutulur.

  Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Vakumlu kürtaj, rahim içine ters basınç uygulanarak gerçekleştirilir. Uygulanan ters basınç sayesinde embriyo dışarı alınır ve gebelik materyali boşaltılır. İşlem esnasında kanül adı verilen, steril ve plastikten yapılmış ince borular rahim ağzından geçirilerek rahme ulaştırılır. Bu kanüller yardımı ile rahme ters basınç uygulanması mümkün olur.

  Rahim içi tamamen temizlenene kadar bu işleme devam edilir. Rahimde parça kalmaması adına ultrason ile görüntüleme yapılması ve gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Rahim içi tüm doku ve gebelik materyallerinden temizlendiğinde kürtaj işlemi de tamamlanmış olur.

  Kürtaj Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kürtaj öncesinde yeme ve içmenin kesilmesi uygulanacak olan anestezi yöntemine göre değişiklik gösterir. Sedasyon uygulanacak olan hastaların en az 4-6 saat öncesinde yeme ve içmeyi kesmesi gerekir. Aynı şekilde sigara kullanımı da kürtajdan önce en az 4-6 saat öncesinden bırakılmalıdır.

  Anestezi uygulaması yapılacağı için işlem sonrasında hastaların bir yakının yardımcı olmak adına klinikte bulunması tercih edilir. Kürtaj Ankara öncesinde kullandığınız tüm ilaçları ve mevcut hastalıklarını detaylı olarak Ankara kürtaj doktoru ile paylaşmanız gerekir.

  Kürtaj Ankara Ne Kadar Sürer?

  Kürtaj uygulaması, tercih edilen tekniğe göre ve hasta özelinde değişen sürelerde tamamlanır. Vakumlu kürtaj söz konusu olduğunda genellikle 10 dakika gibi kısa bir sürede işlem gerçekleştirilir. Sedasyon ve anestezi uygulamasına bağlı olarak işlemden sonra hastaların 15 dakika dinlendirilmesi tercih edilir.

  Kürtaj Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kürtaj işlemi genellikle hastanede kalmayı gerektirmez. Anestezinin etkisinin geçmesi için kısa bir süre beklendikten sonra hastalar hemen taburcu edilir. İşlemin üzerinden 1-2 saat kadar geçtikten sonra bir şeyler yenip içilmesi serbest bırakılır. Ancak anestezi uygulamasına bağlı olarak 6-8 saat süreyle araç kullanılması önerilmez.

  Doktorunuz işlemden sonra ağrı kesici ve antibiyotik benzeri ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlarınızı hekimin önerdiği şekilde ve düzenli olarak kullanmanız oldukça önemlidir. İşlemden sonraki 7-10 gün, lekelenme biçiminde ya da regl kanamasına benzer vajinal kanamalar görülebilir. Bu süre zarfında hafif düzeyli, regl sancısına benzeyen bir ağrı olması da normaldir. Ancak kanama veya ağrıda artış olursa hekiminize başvurmanız önerilir.

  Kürtaj sonrasında ayakta duş alınabilir ancak 2 hafta süreyle küvete oturmaktan, havuz, deniz, jakuzide bulunmaktan kaçınmak gerekir. Bu süre zarfında cinsel perhiz uygulanmalı, cinsel birliktelikten 2 hafta boyunca uzak durulmalıdır.

  Kürtaj Yasal Mıdır?

  Kürtaj, tüm dünyada ülke özelinde değişen kanunlara tabi bir uygulamadır. Türkiye’de hem evli hem de bekâr tüm kadınların gebeliğin ilk 10 haftası içerisinde kürtaja başvurması yasaldır.

  Ankara Özel Kürtaj Fiyatları 2023

  Ankara kürtaj fiyat, birden fazla teknikle gerçekleştirilebilen bir uygulama olduğu için ücretleri değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda başvurulacak olan anestezi yöntemi de fiyatların farklılaşmasına neden olabilir. Başvurulan hastane ya da kliniğe bağlı olarak da Ankara özel kürtaj fiyatları 2023 farklılaşabilir. Ücretler hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman’dan randevu alabilirsiniz.