Labioplasti Ankara

  Labioplasti Ankara iç ve dış dudaklardaki deformasyonların giderilmesini sağlar. Vajinada labia major olarak adlandırılan dış dudaklar ve labia minor denilen iç dudaklar yer alır. Dış dudaklar iç dudakların üzerini örterek dış faktörlere karşı koruma sağlar. Ancak bu yapılar çeşitli sebeplerden dolayı deforme olabilir, fonksiyonel ve estetik yapısı bozulabilir. İç dudakların sarkması, normal ölçülere göre büyük olması sıklıkla karşılaşılan estetik problemlerden biridir. Estetik veya fonksiyonel yapısı bozulan iç ve dış dudaklar kişinin cinsel hayatında kendine olan güvenin ve cinsel tatminin azalmasına ve kişinin kaygı duymasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda iç ve dış dudakların iyileştirilmesi için Ankara labioplasti ameliyatına başvurulur. Ankara labioplasti hakkında bilgi edinmek için yazının devamını okuyabilir ve kliniğimize başvurarak Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman ile iletişime geçebilirsiniz.

  Labioplasti Nedir?

  Labioplasti bir genital estetik operasyonu olup vajinada yer alan iç ve dış dudaklarda oluşan deformasyonların giderilmesini amaçlar. Deformasyonlar asimetrik, büyük ve sarkmış iç dudaklar olarak hastanın karşısına çıkabilir. Bahsedilen fonksiyonel ve estetik deformasyonlar ilerleyen yaş, menopoz, doğum ve gebelik, genetik faktörler, hızlı kilo alıp verme gibi birçok sebepten dolayı oluşabilir. Bu şikayetler ile gelen hastaya labioplasti işlemi uygulanarak iç dudakların küçültülmesi, kısaltılması ve şekillendirilmesi sağlanır. Böylelikle hastanın iç dudaklarından dolayı ortaya çıkan özgüvensizlik, stres, cinsel ilişkiden kaçınma, hijyenik problemler, genital bölgede görülen tahriş gibi sorunlar giderilir ve hayat kalitesi iyileştirilir. Labioplasti ameliyatı sonrasında fazla dokunun alındığı bölgede tekrar doku üremez veya sarkmaz.

  Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Labioplasti operasyonu öncesi hasta genital estetik ameliyattan beklentilerini açıklar, doktor da iç dudaklarının anatomik durumuna ve hastanın beklentilerine göre bir ameliyat planı oluşturur. Bu cerrahi müdahale alanında deneyimli ve uzman doktor tarafından steril klinik koşullarında gerçekleştirilmelidir.

  Hastanın klinik durumu ve yapılacak işleme göre lokal, genel veya regional olarak adlandırılan belden yapılan anestezi ameliyat öncesi hastaya uygulanır. Anestezi uygulandığı için kişi ameliyat sırasında ağrı veya acı hissetmez. Labioplasti sırasında sarkmaya, asimetriye veya büyük görünüme sebep olan fazla doku bölgeden çıkarılır, açılan kesi kendiliğinden eriyen dikişler yardımıyla dikilir. Ameliyat ortalama 30-60 dk sürer.

  Labioplasti Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

  Labioplasti işlemi sonrası hasta 6 saat kadar gözetim altında kalır ve ardından taburcu edilir. Hastanın günlük rutinine dönebilmesi için yaklaşık olarak 2-3 günlük dinlenme süresi yeterlidir. İlk bir haftalık sürede ameliyat sırasında oluşan yaralar büyük ölçüde iyileşir. Fakat iyileşme tamamlanmadan hasta ağır egzersiz yapmamalı ve cinsel ilişkiye girmemelidir.

  Operasyon sonrası, hastanın doku yapısına bağlı olarak ortalama 2-3 haftada kendiliğinden eriyen dikişler düşer. Dikişler iz bırakmaz veya iyileştikten sonra dışarıdan belli olmaz. Tam iyileşme ortalama 4-6 hafta sürer. Bu sürenin sonunda doktora danışılarak egzersiz yoğunluğuna ve hastanın cinsel ilişkiye girip girmemesine karar verilir.

  Labioplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Her cerrahi müdahalede olduğu gibi Labioplasti sonrasında da enfeksiyon, nadiren dikişin yapıldığı alanda lekelenme tarzında kanama veya ameliyatlı dokuda hasar görülmesi olağan bir durumdur. Bu yüzden operasyonun steril klinik koşullarında gerçekleştirilmesi önemlidir. Ancak bunlar dışında bir komplikasyon görülmesi beklenmez. Ayrıca operasyon sonrasındaki ilk günlerde vajinal bölgede ödem görülebilir. Ödem şişlik, kızarıklık veya hassasiyete neden olabilir. Bu durumda hasta ödemli bölgeye soğuk kompres uygulayabilir.

  Labium minor ve labium majör kanlanmaların yoğun görüldüğü bölgeler olduğu için iyileşme süresi vücudun birçok diğer yapı ve dokularına kıyasla daha hızlı gerçekleşir. Dikişler vücutta kendiliğinden erir ortalama 10-15 gün içinde düşer. İyileşme sürecinde hasta vajinal bölgenin temizliğine dikkat etmeli, tuvalet sonrası temizliğini önden arkaya doğru gerçekleştirmelidir.

  İyileşmenin tamamlandığı 4-6 hafta boyunca kişi, doktorunun önerdiği şekilde pansumanını yaptırmalı. At binme, bisiklet binme gibi dikişli bölgeye zarar verebilecek veya yoga, pilates gibi bölgenin esnemesine sebep olabilecek sporlardan kaçınılmalıdır. Yine bu süre boyunca hasta küvet, jakuzi, havuz, deniz, hamam veya sauna gibi enfeksiyona sebep olabilecek alanlardan uzak durmalı, ameliyat sonrası ilk günden itibaren ayakta duş almalıdır. Tam iyileşme sağlanana kadar cinsel ilişkiye girilmemeli, epilasyon veya ağda gibi ameliyatlı dokuya zarar verebilecek işlemler yaptırılmamalıdır.

  Labioplasti Operasyonunu Kimler Yaptırabilir? 

  Labioplasti genital estetik operasyonu 18 yaş ve üzeri erişkin kadınların başvurabileceği bir işlemdir. Kişide anestezi kullanımına engel olabilecek kronik bir hastalık olmaması ameliyatın yapılabilmesi için önemli bir faktördür. Eğer hastanın labioplasti ameliyatına başvurma sebebi duyduğu estetik kaygılarsa kişinin vücut algısında bir bozukluk olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  Cerrahi Müdahale Olmadan Genital Estetik Yaptırmak Mümkün Müdür?

  Labioplasti operasyonu yalnızca ameliyat ile yapılmaz. Lazer uygulamaları labioplasti ve vajina daraltma ve sıkılaştırma, genital bölgenin beyazlatılması, dış dudakların dolgunlaştırılması ve sıkılaştırılması gibi birçok diğer genital estetik operasyonları için alternatif bir seçenektir. Lazer yardımıyla sadece estetik kaygı kaynaklı operasyonlar yürütülmez. Aynı zamanda vajinal kuruluk, enfeksiyon, idrar kaçırma gibi fonksiyonel deformasyonların tedavisinde de kullanılabilir.

  Ankara Labioplasti Fiyatları 2023

  Labioplasti operasyonu vajinada bulunan iç dudakların sıkılaştırılıp küçültülmesi için başvurulan bir genital estetik operasyonudur. Tıp dilinde labia minor olarak da adlandırılan iç dudaklar; doğum ve gebelik, menopoz, ilerleyen yaş, genetik faktörler ve diğer birçok sebepten dolayı asimetrik, sarkık veya büyük bir görüntüye sahip olabilir. Bu durum kimi zaman fonksiyonel şikayetler kimi zamansa kişinin estetik kaygılar duymasına yol açar. Ankara labioplasti ameliyatı ile iç dudaklar arzu edilen bir görünüme kavuşturulur ve bölgeyle ilişkili fonksiyonel şikayetlerin çözümlenmesi sağlanır. Ankara labioplasti fiyatları 2023 hakkında daha detaylı bilgi almak için dilerseniz kliniğimizi arayabilir, randevu alabilir, Op. Dr. Seda Tamsoy Atlıman ile iletişime geçebilirsiniz.