Ankara Rahim Filmi (HSG)

  Rahim filmi Ankara tıbbi ismi ile histerosalpingografi, rahim içerisinin görüntülenmesi için yapılan bir röntgen işlemidir. Bu işlem ilaçlı rahim filmi olarak da bilinmektedir. Rahim filmi çekilirken radyoopak sıvı rahime verilerek rahim içerisinin görüntülenmesi sağlanır. Bu röntgen işleminde uterusun (rahmin) ve fallop tüplerinin durumu görüntülenmektedir. HSG özellikle bebek sahibi olmayı düşünen fakat gebe kalamayan yada yaşı 35’in üstüne çıkmış kadınlardan istenir. Ayrıca kısırlık tedavisi uygulanacak kadınlarda da HSG filmi çekilmektedir. Rahim filmi görüntüleme için kullanılsa da rahime verilen sıvı basınç oluşturduğunda rahim içerisi temizlendiğinden tedavi işlevi de görebilir. Rahim filmi Ankara  hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Seda Tamsoy ile iletişime geçebilirsiniz.

  Rahim Filmi (HSG) Nedir?

  Histerosalpingografi (HSG) yani ilaçlı rahim filmi rahme ve fallop tüplerine ilaçlı sıvı verilerek gerçekleştirilen görüntüleme işlemidir. Radyoopak sıvı röntgende görülebildiğinden rahim içerisini ve fallop tüplerini radyografide görünür hale getirir. Bu sayede rahim ve tüplerde gebe kalmayı engelleyen bir durum olup olmadığı anlaşılır. İlaçlı rahim filmi gebe kalamayan kadınlardan istenmektedir.

  Yaş ilerledikçe ovulasyon (yumurtlama) ve genel olarak üreme sistemi fonksiyonları eskisi kadar iyi olmadığından HSG çekilmesi yaşa göre daha acil gerekebilir. Otuz beş yaş altındaki kadınlardan bir yıl içerisinde korunmasız cinsel hayata rağmen gebe kalınmadığı takdirde HSG istenebilir. Diğer yandan bu süreç 35 – 40 yaş arası kadınlarda altı ay iken 40 yaşından itibaren gebe kalmak isteyen kadınlarda direkt HSG çekilmesi gerekir.

  İlaçlı rahim filmi yüz yıldır kullanılan eski bir yöntem olsa da modern çağa uyum sağlayarak daha kolay ve daha az maliyetli bir hale gelmiştir. Ayrıca eskiden çekilen rahim filminde şiddetli ağrı oluşurken modern HSG yönteminde görüntüleme ağrısız ve kısa sürede gerçekleşmektedir.

  Rahim Filmi (HSG) Neden Uygulanır?

  Rahim filmi gebeliği engelleyen bir sorun olup olmadığı anlamak için yapılan bir görüntüleme işlemidir. Bu işlem :

  • Kürtaj veya diğer rahim içi cerrahi operasyon geçiren kadınlarda rahim içi yapışıklığın olup olmadığının kontrolünde
  • Tekrarlayan düşükler sonrası rahim içerisinde düşüğe sebep olabilecek deformasyon veya anormalliklerin sorgulanmasında
  • Tüp bebek tedavisi veya aşılama tedavisi uygulanacak kadınlarda
  • Bebek sahibi olamayan kadınlarda fallop tüplerinde tıkanıklık ve yapışık gibi sorunların varlığının test edilmesinde kullanılabilir.

  İlaçlı rahim filmi infertilite (kısırlık) testinde kullanılan bir yöntemdir. Özellikle doğurganlık yaşı ilerlemeden bu filmin çekilmesi gebelik şansını veya muhtemel kısırlık tedavisi başarı oranını artırmaktadır.

  Rahim Filmi Ankara Nasıl Çekilir?

  Rahim filmi çekilmeden önce premedikasyon işlemi uygulanır. Film çekilmeden önce antibiyotik kullanımına başlanabilir  ve filmin çekileceği sabah ise ağrı kesici kullanılır. Rahim filmi hafif ağrılı bir işlem olduğundan anestezi gerektirmez fakat vajina girişinden muayene olmakta zorlanan hastalarda anestezi uygulanabilir.

  Rahim filmi bir röntgen işlemidir ve karın bölgesi röntgeni çekilen alanda yapılmaktadır. Hasta röntgen masasına uzanır. Rahim filminde C kollu röntgen cihazı kullanılmaktadır. Vajina girişinden yapılan muayene esnasında kullanılan alet yerleştirilir. Hastanın rahmine ince uçlu katerler ile iyotlu sıvı verilir çünkü normalde röntgen işlemi kemikleri görüntüler. İyotlu su ise röntgen ışınlarının geçmesini engelleyerek fallop tüplerinin ve rahim içinin görüntülenmesini sağlar. Film çekildikten sonra yerleştirilen cihazlar çıkarılarak işlem tamamlanır. Rahim filmi ortalama 10 ile 20 dakika arasında sürmektedir.

  Rahim filminin çekileceği tarih ise menstrüel döngüye göre kararlaştırılır. Adet kanaması sonrası rahimde endometriumal doku gelişimi olacağından rahim içerisi kalınlaşır. Görüntülemenin başarılı geçmesi için adet kanaması bitiminden sonra bir iki gün içerisinde yani rahim içi kalınlaşma başlamadan görüntüleme yapılmalıdır.

  Rahim Filmi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

  Rahim filmi sonrası genellikle bir komplikasyon görünmez. Ağrı derecesi hafif olduğundan istirahat edilmeden hasta işlemden sonra günlük hayatına dönebilmektedir. İşlemden sonraki 2-3 gün cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Bunların dışında rahim filmi sonrası lekelenme tarzı kanama görülebilmektedir. Yine sırt ve karın bölgesinde görülen hafif ağrılar normaldir. Doktor antibiyotik ve ağrı kesici reçetelendirebilir. Eğer rahim filmi sonrası ateşlenme, aşırı ağrı ya da kanama görülürse enfeksiyon riskine karşı hekime başvurulmalıdır.

  Rahim Filmi Neleri Teşhis Edebilir?

  Bir görüntüleme yöntemi olan rahim filmi genellikle kısırlık durumu teşhisi için kullanılsa da rahim içerisinde oluşan lezyonları, yapısal bozuklukları ve hastalıkları gösterebilmektedir. Rahim filmi:

  • Rahim içerisinde oluşan myom, polip veya kist
  • Rahim yapışıklığı
  • Kalıtsal rahim anormallikleri
  • Çikolata kisti
  • Karın yapışıklığı
  • Enfeksiyonlar
  • Fallop tüplerinin kapalı olması gibi durumların teşhisini sağlayabilmektedir.

  Rahim filmi aşılama tedavisi öncesi mutlaka çekilmelidir çünkü aşılama tedavisinde doğal döllenme gerçekleşir ve fallopi tüpünde tıkanıklık ya da yapışıklık olması aşılama tedavisinin başarısını engeller. Diğer yandan tüp bebek tedavisi için HSG çekimi gerekli değildir. Diğer yandan rahim içerisinde ve tüplerde anormallik ya da sıvı birikimi gibi sorunların olup olmadığı rahim filmi ile tüp bebek tedavisi öncesinde kontrol edilebilir.

  Ankara Rahim Filmi Fiyatları – HSG Fiyatları

  Rahim filmi diğer ismiyle histerosalpingografi işlemi özellikle gebelik problemi yaşayan ya da yaşı ilerlemiş ama bebek sahibi olmak isteyen kadınlara uygulanan bir görüntüleme işlemidir. Rahim filmi bir çeşit röntgen yöntemi olup rahim ve fallop tüplerinin içinin radyoopak sıvı ile görüntülenmesini sağlar. Rahim filmi gelişmiş teknolojiyle beraber ağrısız bir işlemdir. HSG sonrası günlük hayata aynen dönülebilir. Rahim filmi sayesinde rahim içindeki yapısal bozukluklar, fallop tüpündeki sorunlar, lezyon oluşumları ve diğer hastalıklar tespit edilebilmektedir. Ankara rahim filmi (HSG) fiyatları 2023 hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.